Szklarnia w szafce?

Rośliny rozkwitają ostatnio nie tylko na domowych parapetach i balkonach. Niedawno pojawił się nowy trend na tworzenie szklarni dla kwiatów w przeszklonych meblach wewnątrz mieszkań.

Roślina rozkwita w witrynie

Tworzenie wspaniałych szklarni wewnątrz pomieszczeń to ostatnimi czasy coraz częściej widywana forma wystroju wnętrz. Uprawa kwiatów doniczkowych w domowej szklarni ze zużytych mebli zwraca dodatkowo uwagę na potrzebę recyklingu i dawania życia już na pozór niepotrzebnym przedmiotom.

Nowa, globalna moda jest widoczna szczególnie w social mediach, gdzie zainspirowani ekologią mieszkańcy całego świata, dzielą się z innymi swoimi zielonymi pasjami i doświadczeniami. 

Miłość do roślin czy muzeum?

Szkło przyciąga uwagę, czyni mieszkanie eleganckim i przestronnym. Dodatkowo, kwiat ukryty za szklaną witryną sprawia wrażenie, jakoby stał się muzealnym, cennym eksponatem, którego nie powinniśmy dotykać. Oczywiście nie można zapomnieć o jego podlewaniu.

Ale półka ze szklaną witryną to nie wszystko, czym dzielą się ze sobą internauci. Wielu z nich zajęło się profesjonalną uprawą roślin w szklarniach, montują wewnątrz przewody, aby dostarczyć roślinom więcej światła, monitorują poziom wilgotności, dobierają wymyślne formy designu i oświetlenia, wbudowują termometr. Dzięki bezgranicznej inwencji można wyczarować w domu nietypową i jedyną w swoim rodzaju konstrukcję – prostą lub ekstrawagancką. 

“Szafki szklarniowe” można kupić w globalnym sklepie meblowym, np. IKEA, ale i w każdym innym takim miejscu. Na facebooku istnieje dedykowana grupa o nazwie “IKEA greenhouse cabinet”. Można złożyć zamówienie o stolarza i szklarza, ale największą frajdę przyniesie tzw. DIY, czyli samodzielne skonstruowanie domowej szklarni. Z pewnością rady internautów okażą się przydatne.

Jolene Foliage i jej szklarnia w domu, fot. kanał youtube

Budowa szafki, która będzie pełnić funkcję szklarni może być tania, prosta i możliwa dla każdego rodzaju majsterkowicza – tego początkującego, jak i zaawansowanego. Wewnątrz witryny można posadzić wiele form roślin: od jadalnych ziół, owoców i warzyw, po egzotyczne okazy kwiatów i innych okazów flory.

Szklarnia ochroni Twoje rośliny przed zjedzeniem, jeśli po Twoim domu pałaszuje kot lub inny wielbiciel obgryzania liści!

źródło: goodnet.org