Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największa tropikalna szklarnia na globie

Octav Tirziu, Tropicalia

Największa tropikalna szklarnia na globie

Biuro projektowe Coldefy zaprojektowało największą szklarnię tropikalną na świecie. Tropicalia, bo ta nazywa się obiekt, pomieści egzotyczne okazy roślin, a także najwspanialsze gatunki zwierząt – amazońskie ryby, kajmany i żółwie. Nie zabraknie również stawów, a nawet wodospadów.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Świat natury

Autor szklarni, biuro Coldefy opisuje swój projekt jako obiekt z przesłaniem z pogranicza marzeń, podróży i nauki. Tropicalia została zaprezentowana na tegorocznym biennale sztuki współczesnej w Wenecji. Obiekt nazywany jest szklarnią, ale niezwykłą. Swoim rozmiarem znacznie przekracza kanadyjską szklarnię o pow. 15 tys. m2, służącą głównie do uprawy pomidorów i bakłażanów. Francuski projekt ma pełnić o wiele więcej funkcji – będzie swoistą ostoją fauny i flory.

Wewnątrz szklarni panuje temperatura 28.  Tropicalia ma powierzchnię 20 000 m kw. Projekt biura Coldefy ma zostać zrealizowany w 2024 roku na Lazurowym Wybrzeżu. Gigantyczna szklarnia, pomimo że jeszcze nie powstała, już zdążyła otrzymać dwie nagrody w dziedzinie architektury, między innymi na World Architecture Festival (WAF).

  • pers concour rework
  • pers concour rework 03
  • Accueil 01
  • © Octav Tirziu Atelier Tropicalia Interior 1 web

fot. Octav Tirziu Atelier/ octavtirziu.com

Projekt na miarę przyszłości

Architektura szklarni także wykracza poza znane nam do tej pory schematy budowy podobnych obiektów. Wewnątrz nie znajdziemy słupów nośnych, co sprawia, że przebywający w środku mogą mieć wrażenie podobne do przebywania w kokonie. Budynek ma być częściowo schowany w ziemi, co zmniejsza jego wysokość. Jednak jest ona wystarczająca do wzrostu drzew i stworzenia wiszących mostków, które mają zachwycać odwiedzających – w tym dzieci. Konstrukcja dachu składa się z poduszek powietrznych EFTE, utrzymywanych przez aluminiową ramę.

Misja

Projekt powstaje w konkretnym celu – ma ponownie połączyć ludzi z naturą. Autorzy piszą, że projekt ma też za zadanie uświadomić, jak kruche są ekosystemy, na co dzień niszczone przez nawyki i zachowania ludzi. Tropicalia więc ma pełnić funkcję edukacyjną, dąży do przemiany na poziomie społecznym, środowiskowym i ekonomicznym w skali nie tylko lokalnej, ale i międzynarodowej.

źródło: tropicalia.org, fot. Octav Tirziu Atelier/ octavtirziu.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.