Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Szkocja: elektrownia na wysokości 1126 m n.p.m.

drax

Szkocja: elektrownia na wysokości 1126 m n.p.m.

Ben Cruachan to szkocka góra o wysokości 1126 m n.p.m. Przy szczycie ma powstać druga już elektrownia szczytowo-pompowa. Zapewni ona energię elektryczną dla mieszkańców w kryzysowych momentach.

BANER MOBILEB1
Reklama

Energia z gór

W malowniczym regionie Argyll and Bute powstanie kolejna elektrownia. Obiekt o mocy 600 MW zwiększy możliwości już istniejącej elektrowni do mocy ponad 1 GW. Ma zapewnić energię elektryczną dla mieszkańców w kryzysowych momentach. Będzie też pełnić funkcję odciążającą i równoważącą sieć. Istniejąca już elektrownia Cruachan, została wybudowana w latach 60. XX wieku i była pierwszą i jedyną w swoim rodzaju elektrownią szczytowo-pompową, jaką kiedykolwiek zbudowano.

Firma Drax ogłosiła, że budowa następnej elektrowni to przełomowy moment w historii energetyki, który otwiera nowe możliwości na wykorzystanie ogromnych zasobów odnawialnych, jakie są dostępne w Szkocji. To ważny krok także ze względu na konferencję klimatyczną United Nations Climate Change Conference (COP 26), która rozpocznie się 1 listopada w Glasgow. Szkocja dąży do osiągnięcia zerowej emisji do 2045 r.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Plan budowy

Brytyjska firma energetyczna poinformowała, że ​​projekt przy szczycie Ben Cruachan zostanie zbudowany w wydrążonej jaskini, znajdującej się na wschód od działającej elektrowni szczytowo-pompowej o mocy 440 MW. Aby utworzyć elektrownię muszą zostać wydrążone ogromne ilości skał. 

Projekt wygeneruje wystarczającą ilość energii, aby zabezpieczyć około milion gospodarstw domowych. Stacja szczytowo-pompowa będzie pełnić funkcję „gigantycznej baterii wodnej” dla szkockiej sieci energetycznej. Pomoże obniżyć koszty energii, które są wyższe w przypadku farm wiatrowych, które należy opłacać nawet w momencie przerw w ich pracy.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Aby projekt mógł ruszyć, Drax musi uzyskać zgodę ministrów, a następnie zapewnić mechanizm wsparcia rynkowego od rządu Wielkiej Brytanii. Dyrektor generalny firmy Drax, Will Gardiner, mówi, że projekt jest dowodem zaangażowania firmy w przeciwdziałanie zmianom klimatycznym i wspieranie dekarbonizacji systemu energetycznego. 

Nasze plany ekspansji Cruachan umożliwią odblokowanie większej ilości odnawialnej energii do zasilania domów i firm w całym kraju. Tworzymy tym samym setki nowych miejsc pracy na wiejskich obszarach Szkocji – powiedział.

Jak działa elektrownia szczytowo-pompowa?

Elektrownia szczytowo-pompowa przemienia energię elektryczną w energię grawitacyjną  wody pompowanej do górnego zbiornika oraz proces odwrotny. W takim zakładzie wpompowuje się wodę z jednego zbiornika (dolnego) do drugiego (górnego) w chwilach nadwyżki produkcji nad zapotrzebowaniem na energię elektryczną. Z kolei w godzinach szczytu proces jest odwrotny. 

źródło i fot.: drax.com, wikipedia.org

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.