Szwecja przeznaczy 80 mln dolarów na dofinansowania fotowoltaiki w 2019 r.

Szwecja zwiększyła sumę przeznaczoną na system dofinansowania PV o kolejne 32,4 miliony dolarów do 79,9 mln dolarów (736 mln koron szwedzkich) w 2019 r. Za sprawą rządowego wsparcia koszt zakupu i instalacji fotowoltaiki zostanie obniżony o 20% ceny, co przełoży się na większą ilość inwestycji i powiększenie wolumenu mocy.

W sumie Szwedzka Agencja Energetyczna (Energimyndigheten) na wsparcie inwestycji w instalacje PV przeznaczyła 323 mln dolarów w latach 2009-2019. Jak zapewnia tamtejszy rząd, aktualnie zaplanowany system rabatowy w wysokości 20% „umożliwia zapewnienie wsparcia inwestycyjnego dla systemów solarnych dla większej liczby projektów niż wcześniej przewidywano”.

Fundusze przeznaczone na wsparcie inwestycji fotowoltaicznych w 2017 r. i 2018 r. okazały się ruchem stymulującym sektor PV. W tym czasie Szwecja odnotowała rekordowy okres – w samym 2018 r. do sieci energetycznej przyłączono około 180 MW nowych mocy z instalacji fotowoltaicznych.

Jak dotąd z dotacji mogą korzystać właściciele domów jednorodzinnych, firmy i organizacje publiczne. Ponad to inwestycje PV zainstalowane w ramach dotacji mogą również uczestniczyć w norwesko-szwedzkim systemie certyfikatów energii elektrycznej, czyli programie wsparcia odnawialnych źródeł energii. W związku z nim oba kraje zadeklarowały, że do 2020 r. osiągną moc 28,4 TWh produkcji energii elektrycznej z „zielonych źródeł”, jednocześnie wspólnie ponosząc koszty dopłat.

źródło: pv-magazine

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

PSPA: O 100% wzrosła liczba rejestracji samochodów elektrycznych w ujęciu rok do roku

Po polskich drogach porusza się już blisko 5,9 tys. samochodów elektrycznych. Mogą one korzystać z ponad 694 stacji ładowania – wynika z danych z Licznika elektromobilności, uruchomionego i aktualizowanego przez Polskie Stowarzyszenie Paliw Alternatywnych (PSPA) oraz Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM). Z analiz wynika, że od stycznia do maja tego roku liczba rejestracji elektrycznych samochodów osobowych w Polsce wzrosła o 100% w porównaniu do analogicznego okresu w 2018 r.