Tauron buduje farmę fotowoltaiczną na terenach poprzemysłowych

Tauron buduje farmę fotowoltaiczną na terenach poprzemysłowych

Na terenie dawnej elektrowni węglowej w Jaworznie rozpoczęto budowę farmy fotowoltaicznej. Przedsięwzięcie jest realizowane w ramach programu TAURON PV, którego celem jest uruchomienie pięciu farm fotowoltaicznych o łącznej mocy ponad 100 MW.

Jaworzno jako pierwsze

Za budowę farm fotowoltaicznych odpowiedzialne są spółki działające w Grupie TAURON, w tym TAURON Serwis oraz TAURON Nowe Technologie. Obecnie na terenach poprzemysłowych prowadzone jest wyrównanie, dostawa i montaż konstrukcji. Termin rozpoczęcia eksploatacji inwestycji w Jaworznie jest przewidziany na rok 2021. 

Na działce ma stanąć ponad 12 tysięcy paneli fotowoltaicznych o łącznej mocy 5 MWp. Ich powierzchnia wyniesie ok. 22 tys. m2, co odpowiada powierzchni 3 boisk do piłki nożnej. Farma będzie składała się z 19 inwerterów oraz 3 stacji transformatorowych SN (średniego napięcia)wyjaśnia Łukasz Zimnoch, rzecznik prasowy TAURON Polska Energia.

Zielony Zwrot TAURONA

Zgodnie z umową zawartą między TAURON Wytwarzanie a Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, projekt zostanie dofinansowany w formie pożyczki z możliwością umorzenia do 3 milionów złotych. Suma ta będzie mogła zostać wykorzystana na kolejne ekologiczne przedsięwzięcie. 

– Budowa elektrowni słonecznej na terenach poprzemysłowych to najkorzystniejsze ze środowiskowego punktu widzenia rozwiązanie, dzięki któremu obszary przez lata niezagospodarowane, zyskują nowe życie. W tym przypadku dodatkowym atutem jest wykorzystanie terenu na potrzeby proekologicznego projektu komentuje wiceprezes zarządu TAURON Wytwarzanie, Wojciech Przepadło.

Program TAURON PV

W ramach programu TAURON PV, na terenach należących do Grupy TAURON wybudowane zostanie pięć instalacji fotowoltaicznych. Lokalizacje przeznaczone na ten cel cechują się różnym stopniem zaawansowania i mocy. Inwestycje są realizowane na terenach zrekultywowanych lub wymagających rekultywacji z powodu długotrwałej działalności przemysłowej. Celem projektu jest przywrócenie im funkcji gospodarczych. 

Źródło: informacja prasowa