Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Tauron podsumowuje tegoroczne kontrole fotowoltaiki. W 2024 czekają nas kolejne

Tauron podsumowuje tegoroczne kontrole fotowoltaiki. W 2024 czekają nas kolejne

Tauron podsumowuje tegoroczne kontrole fotowoltaiki. W 2024 czekają nas kolejne

Zmiany ustawienia trybu pracy falownika i montaż dodatkowych paneli to według danych zgromadzonych przez Tauron najczęstsze nieprawidłowości w przydomowych elektrowniach słonecznych. W przeciągu ostatnich dwunastu miesięcy polska firma przeprowadziła kontrolę prawie 6 tysięcy instalacji PV. W skrajnych przypadkach liczba paneli była nawet czterokrotnie większa niż ta zgłoszona we wniosku, a ponadto zdarzają się instalacje pracujące bez zgłoszenia.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Nieprawidłowe przyłączenia i przekroczenia napięcia. Tauron sprawdził ponad 5 tysięcy mikroinstalacji zdalnie

Tegoroczne kontrole fotowoltaiki przeprowadzone przez Tauron były przeprowadzane w dwóch etapach. W pierwszym, w oparciu o dane pomiarowe, firma wysłała pisma do właścicieli ponad 5 tysięcy mikroinstalacji. Dokumenty informowały o prawdopodobnych nieprawidłowościach i podawały sposoby ich wyeliminowania. Chodziło między innymi o przekroczenie mocy zainstalowanej, napięcia, a także przypadki nieuprawnionej generacji. W razie nieprawidłowości czy wątpliwości klient mógł zwrócić się do firmy o formalne uregulowanie sytuacji.

Z tej możliwości skorzystało prawie 60 proc. klientów, do których takie pisma zostały wysłane. Największy odzew na otrzymaną korespondencję był wśród klientów z terenu oddziału w Tarnowie (63 proc.), najmniejszy na terenie oddziału w Krakowie (53 proc.). W przypadku klientów, którzy zareagowali na otrzymane pisma najczęściej następowała aktualizacja danych zgłoszeniowych.

– Spółka monitoruje na bieżąco parametry jakościowe energii elektrycznej oraz stopień obciążenia poszczególnych elementów sieci. Na tej podstawie można wskazać prawdopodobne występowanie mikroinstalacji o zawyżonych parametrach lub generujące energię niezgodnie z umową. To istotny problem, ponieważ instalacje te mogą powodować wyłączenia falowników u pozostałych prosumentów, a ponadto mogą być niebezpieczne – mówi Ewa Groń, rzeczniczka prasowa spółki Tauron Dystrybucja.

Bezpieczne mikroinstalacje w terenie. Polski dystrybutor sprawdził nieprawidłowości

W drugim etapie firma przeprowadziła blisko 880 kontroli mikroinstalacji bezpośrednio u klientów. W ich trakcie, od sierpnia do listopada br., energetycy wykryli 466 przypadków przekroczenia mocy przez klientów. W 50 przypadkach stwierdzili również przekroczenie napięcia. Inne nieprawidłowości to nielegalne zmiany na układach pomiarowo-rozliczeniowych, a więc zmiany zabezpieczenia przedlicznikowego oraz rozplombowanie układu pomiarowego.

Zmiany w układach pomiarowo-rozliczeniowych są szczególnie niebezpieczne ze względu na to, że nieuprawniona ingerencja w licznik, jego zabezpieczenia i instalację wewnętrzną klienta może powodować zwarcia a nawet pożary.

– Sprawdzaliśmy poprawność montowanych mikroinstalacji przyłączonych do naszej sieci pod trzema względami: przekroczeń mocy zainstalowanej, przekroczeń napięcia przy równoczesnym generowaniu energii elektrycznej oraz wprowadzania energii do sieci bez zawartej umowy. W skrajnym przypadku stwierdziliśmy czterokrotnie więcej zainstalowanych paneli fotowoltaicznych niż to zostało zgłoszone, rozplombowane układu pomiarowego i zmienione zabezpieczenie przedlicznikowe z 20A na 100A – mówi rzeczniczka prasowa Tauron Dystrybucji.

Ten konkretny przypadek na zgłoszeniu wyglądał następująco: moc zainstalowana 9,9 kW, 30 paneli x 0,33 kW i falownik 10 kW. W rzeczywistości w trakcie kontroli okazało się, że prosument zamontował 117 paneli, a falownik ma moc aż 25 kW. W ocenie spółki takie działanie jest niezgodne z prawem i destabilizuje pracę sieci energetycznej, a ponadto stwarza zagrożenie dla wszystkich mikroinstalacji pracujących w okolicy oraz urządzeń pozostałych osób zasilanych z danego obwodu.

W 2023 r. kontrole były prowadzone na terenie sześciu oddziałów spółki, w roku 2024 obejmą cały obszar działania TAURON Dystrybucji. Działania te uzupełniają szereg przedsięwzięć technicznych, inwestycyjnych i serwisowych, które TAURON prowadzi w celu poprawy sprawności i elastyczność sieci.

– Czytaj także: Nie segregujesz śmieci? Będą kontrole i kary

Źródło: informacja prasowa – Tauron Polska Energia SA

Fot. Tauron Polska Energia SA 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.