Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Teksański projekt magazynowania energii

Teksański projekt magazynowania energii

Teksański projekt magazynowania energii

W Teksasie znanym z wydobycia olbrzymich ilości ropy naftowej i gazu ziemnego, po raz kolejny użyty zostanie sprzęt pompowy, tym razem jednak nie będzie on służył do wydobycia ropy naftowej.  Firma Quidnet Energy wdraża system magazynowania energii elektrycznej. Pomysłodawcy projektu mają zamiar wykorzystywać istniejące nieeksploatowane obecnie odwierty służące niegdyś do wydobycia ropy i gazu ziemnego.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Zasada działania jest niezwykle prosta, podobna do działania elektrowni szczytowo-pompowych. Do otworów wpompowywana będzie pod powierzchnię ziemi woda. Wypełniać ona będzie szczeliny skalne, które kiedyś wypełnione były płynami złożowymi. Przechowywana pod powierzchnią terenu woda będzie posiadać odpowiednie ciśnienie.  Wraz z jej uwolnieniem, energia wody wykorzystywana będzie do produkcji energii elektrycznej, na powierzchni, w wyposażonym w turbinę generatorze. Quidnet ma nadzieję, że ich rozwiązanie będzie tańszą alternatywą dla popularnych obecnie litowo-jonowych magazynów energii.

W zeszłym roku stworzono pilotażowy projekt mający na celu demonstrację konceptu.  Wykorzystano tam porzucony odwiert o głębokości 2800 stóp zdolny do zmagazynowania około 50 tys. galonów wody. Projekt ten wykazał, że przy pompowaniu przez 12 godzin wody, ich technologia była w stanie produkować energię przez 6 godzin.

Na nowo powstającym rynku magazynowania energii elektrycznej, rośnie liczba przedsiębiorców, którzy zainteresowani są gromadzeniem energii elektrycznej w okresie jej niskich cen i następnej sprzedaży po korzystnych stawkach.  Według badań GTM, na terenie USA dotychczasowo zainstalowano instalacje zdolne do przechowywania ponad 280 megawatów energii elektrycznej. Przewiduje sie że w 2019 roku osiągnięty zostanie poziom 1 gigawata.  Wobec stale rosnącej ilości produkowanej energii z odnawialnych źródeł, rynek magazynowania energii jest jednym z najszybciej się rozwijających.  W związku z wahaniami w ilości produkcji energii elektrycznej ze słońca i wiatru, konieczne jest opracowanie rozwiązań które umożliwią wykorzystanie tej energii w momencie zwiększonego zapotrzebowania.  Władze stanów, w których popularne są instalacje OZE, dofinansowują rozwój magazynowania energii elektrycznej. Ich celem jest zwiększenie procentowego udziału odnawialnych źródeł na rynku energetycznym przy stałym zaspokajaniu zapotrzebowania na energię.

Rozwiązanie to wciąż wymaga pewnych inżynieryjnych usprawnień. Jednakże pomysł ten wydaje się być ciekawym rozwiązaniem, które według właścicieli firmy ma być zastosowane również w innych miejscach.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.