Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ten samochód elektryczny robi furorę. Właśnie został najlepiej sprzedającym się autem świata!

Ten samochód elektryczny robi furorę. Właśnie został najlepiej sprzedającym się autem świata!

Elektryk najlepiej sprzedającym się samochodem świata? Z analizy przeprowadzonej przez JATO Dynamics wynika, że w pierwszym kwartale 2023 roku Tesla Model Y wyprzedził w statystykach sprzedaży wszystkie auta świata, w tym pojazdy spalinowe.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Samochód elektryczny wyprzedził w rankingu auta spalinowe

Samochody elektryczne od lat zyskują coraz większą popularność. Ma na to wpływ wiele czynników m.in wzrost cen paliw, coraz wyższe koszty utrzymania pojazdów czy polityka klimatyczna największych organów świata. Przykładowo Unia Europejska zakazała sprzedaży nowych aut spalinowych po 2035 roku w ramach pakietu Fit for 55.

Ten przepis ma wejść w życie dopiero za kilkanaście lat, ale już teraz napędza sprzedaż samochodów elektrycznych. Według analizy przeprowadzonej przez JATO Dynamics, w pierwszym kwartale bieżącego roku Tesla Model Y był najlepiej sprzedającym się samochodem na świecie. To robi wrażenie, bo pokazuje pewien przełom. Nigdy wcześniej bowiem samochód elektryczny nie był chętniej kupowany niż auto z napędem spalinowym.

Tesla Model Y najlepiej sprzedającym się autem świata

Model Y jest produkowany od 2020 roku. Tesla jeszcze przed wprowadzeniem tego samochodu elektrycznego na rynek zapowiadała ambitne plany w handlu. Już wtedy celem było osiągnięcie sprzedaży na poziomie miliona sztuk rocznie w przypadku tego egzemplarza. Gdzie Tesla Model Y cieszy się największą popularnością? 

Jak podaje JATO Dynamics model amerykańskiego producenta zajął pierwsze miejsce na początku bieżącego roku jako najlepiej sprzedający się pojazd w Europie i Kalifornii. W Chinach uplasował się na czwartym miejscu, co ma duży związek z tym, że Państwo Środka bardzo mocno inwestuje w rodzime projekty elektromobilności.

Tesla osiągnęła sprzedaż w pierwszym kwartale 2023 roku na poziomie 267 200 egzemplarzy. W rankingu wyprzedziła Toyotę Corollę (sprzedaż na poziomie 256 400 egzemplarzy), która już od XX wieku cieszy się ogromną popularnością m.in w Europie. Na kolejnych miejscach znalazły się inne modele japońskiego producenta samochodów: Hilux, RAV4 i Camry. Według analityków Tesla Model Y może utrzymać pozycję lidera w rankingu sprzedaży samochodów osobowych na świecie z pierwszego kwartału 2023 przez cały bieżący rok.

Tesla Model Y – cena w Polsce i dane techniczne

Najlepiej sprzedające się auto świata na początku 2023 roku jest samochodem rodzinnym. Tesla Y mierzy 475,1 cm długości, 192,1 cm szerokości i 162,4 cm wysokości, a rozstaw osi wynosi 289 cm. 

Model Y ma imponującą przestrzeń załadunkową. Tylny bagażnik w tym elektryku liczy 854 litrów, a można powiększyć do 2041 l. Z kolei przedni ma pojemność 117 l. 

compositor 2
Ten samochód elektryczny robi furorę. Właśnie został najlepiej sprzedającym się autem świata! Fot: tesla.com

Samochód sprawdzi się na dłuższych trasach dzięki sporemu zasięgowi. Producent podaje, że na jednym ładowaniu Tesla Model Y jest w stanie przejechać nawet 533 km. 

Ile kosztuje ten samochód elektryczny w Polsce? Jak podaje oficjalna strona producenta za najtańszą, bazową Teslę Model Y z napędem na tył trzeba zapłacić ok. 220 tys. złotych.

Źródło: electrek.co, tesla.com

Fot: tesla.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.