Terenowy motocykl elektryczny od AGH

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej zbudowali nowy pojazd – terenowy motocykl elektryczny, którego silnik został zamontowany w piaście tylnego koła. Drogę prowadzącą od pomysłu do realizacji takiego przedsięwzięcia przybliżył Szymon Kurpiel, prezes Koła Naukowego Mechaników AGH.

„Zaletą takiego motocykla jest to, że jest on po pierwsze cichy, a po drugie nie generuje żadnych spalin. Z takich ważniejszych parametrów motocykla: silnik umieszczony jest w piaście tylnego koła, posiada 8 kW mocy ciągłej, a jego moc chwilowa to 15 kW. Baterie umieszczone są w całości w ramie. U góry znajduje się komputer pokładowy i elementy sterowania innowacyjnym ekranem o fajnym designie”, powiedział Szymon Kurpiel.

Elektryczny motocykl został skonstruowany przez studentów AGH w zaledwie pięć miesięcy. Posiada ramę wykonaną z chromo-molibdenu, a obudowę z włókna węglowego. Pojazd wyposażony jest także w komputer pokładowy wyświetlający wszystkie najważniejsze parametry jazdy. Dzięki specjalnej aplikacji na smartfona możliwa jest również zdalna komunikacja.

„Jest to motocykl terenowy, zatem prędkość maksymalna została wysterowana do 80 km/h, a maksymalna prędkość, z jaką może się poruszać silnik, to jest około 120 km/h. Baterie wystarczają na przejechanie godziny dynamicznej jazdy w terenie. W przeliczeniu na taką drogę utwardzaną, czyli np. asfalt, to jest około półtorej do dwóch godzin. Wiadome, że im łagodniejsze są warunki jazdy, tym ten zasięg jazdy mamy dłuższy, gdyż jest mniejsze zużycie prądu”, podkreślił przedstawiciel E-Moto AGH.

W 25-osobowym zespole E-Moto AGH czynnie działają studenci trzech różnych kół naukowych: Mechaników, Hydrogenium oraz Spectrum. KN Mechaników z Wydziału Inżynierii Mechanicznej i Robotyki zajmuje się realizacją części mechanicznej przedsięwzięcia, konstrukcją pojazdu oraz jego napędem. KN Hydrogenium z Wydziału Energetyki i Paliw odpowiada za tworzenie układu zasilania, natomiast KN Spectrum z Wydziału Informatyki, Elektrotechniki i Telekomunikacji zajmuje się telekomunikacją.

Motocykl stworzony przez zespół studentów z AGH zadebiutował w trakcie zawodów SmartMoto Challenge odbywających się w dniach 6-9 lipca 2017 r. w Barcelonie. W klasyfikacji generalnej krakowski zespół zajął czwarte miejsce. Jurorzy docenili m.in. układ hamulcowy oraz część mechaniczną pojazdu.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Codzienny raport smogowy – 16.01.

Nadal możemy cieszyć się kolejnym porankiem bez smogu. Nie dopisuje jednak pogoda – dziś warto wziąć parasolkę ze względu na deszcz. Dokuczać będzie również topniejący śnieg. Jeśli spędzacie ferie w górach, to odłóżcie ewentualne wyjście na szlaki – TOPR ostrzega, ponieważ po raz kolejny w tym sezonie wprowadzono 4 stopień zagrożenia lawinowego (zamknięta została nawet droga do Morskiego Oka), a GOPR niedawno w rejonie Pilska prowadził trudną, nocną akcję ratunkową. Pamiętajcie, że ostrzeżenia dotyczą nie tylko Tatr, ale także Beskidów i Pienin.