termomodernizacja

Termomodernizacja w mieszkalnictwie: pożyczki unijne

Unia Europejska zdecydowała się przeznaczyć ponad 468,5 mln złotych na pożyczki na termomodernizację dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS) i Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST). Dobrze zainwestowane fundusze pozwolą podnieść efektywność energetyczną wielorodzinnych budynków mieszkalnych.

W ramach pożyczek możliwe jest sfinansowanie termomodernizacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych, których mieszkańcom zależy na podniesieniu efektywności energetycznej, oraz zakup i montaż odnawialnych źródeł energii. Z kredytów mogą skorzystać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, czy Towarzystwa Budownictwa Społecznego i Jednostki Samorządu Terytorialnego, ale tylko w określonych województwach – łódzkim, małopolskim, opolskim, podlaskim, dolnośląskim i lubuskim. Zakres wartości jednej pożyczki to od 100 tys. do 10 mln złotych.

Kompleksowa termomodernizacja budynków powinna obejmować m.in. ocieplenie, przebudowę wentylacji i klimatyzacji oraz wymianę urządzeń na energooszczędne (np. oświetlenia na LEDowe). Magdalena Tymańska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Białymstoku przekonuje, że pożyczka unijna to dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala na inwestycję w podniesienie efektywności energetycznej bez dodatkowych kosztów. Kredyt ma stałe oprocentowanie i długi okres spłaty (od 8 do 20 lat), nie zawiera ukrytych prowizji lub dodatkowych opłat oraz nie wymaga od zainteresowanych podmiotów wkładu własnego.

Pieniądze na pożyczki podchodzą z Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020. Aby je otrzymać, należy zgłosić się do instytucji finansującej, która współpracuje z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, np. w przypadku województwa małopolskiego jest to Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

Informacje na temat pożyczek unijnych z Regionalnych Programów Operacyjnych 2014-2020 dostępne są na stronie: https://rpo.bgk.pl/.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

W Osieku powstanie farma fotowoltaiczna na potrzeby Grupy Azoty Siarkopol. Kilkanaście tysięcy paneli wyprodukuje rocznie niemal 5 GWh energii

Grupa Azoty Siarkopol wybuduje w Osieku (woj. świętokrzyskie) gigantyczną farmę fotowoltaiczną na własne potrzeby. To pierwsza w Polsce inwestycja firmy we własną elektrownię. Farma powstanie na niezagospodarowanych terenach powstałych po wydobyciu siarki.