ŚwiatOZE.pl

Portal Odnawialnych Źródeł Energii

Termomodernizacja w mieszkalnictwie: pożyczki unijne

termomodernizacja

Unia Europejska zdecydowała się przeznaczyć ponad 468,5 mln złotych na pożyczki na termomodernizację dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS) i Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST). Dobrze zainwestowane fundusze pozwolą podnieść efektywność energetyczną wielorodzinnych budynków mieszkalnych.

W ramach pożyczek możliwe jest sfinansowanie termomodernizacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych, których mieszkańcom zależy na podniesieniu efektywności energetycznej, oraz zakup i montaż odnawialnych źródeł energii. Z kredytów mogą skorzystać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, czy Towarzystwa Budownictwa Społecznego i Jednostki Samorządu Terytorialnego, ale tylko w określonych województwach – łódzkim, małopolskim, opolskim, podlaskim, dolnośląskim i lubuskim. Zakres wartości jednej pożyczki to od 100 tys. do 10 mln złotych.

Kompleksowa termomodernizacja budynków powinna obejmować m.in. ocieplenie, przebudowę wentylacji i klimatyzacji oraz wymianę urządzeń na energooszczędne (np. oświetlenia na LEDowe). Magdalena Tymańska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Białymstoku przekonuje, że pożyczka unijna to dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala na inwestycję w podniesienie efektywności energetycznej bez dodatkowych kosztów. Kredyt ma stałe oprocentowanie i długi okres spłaty (od 8 do 20 lat), nie zawiera ukrytych prowizji lub dodatkowych opłat oraz nie wymaga od zainteresowanych podmiotów wkładu własnego.

Pieniądze na pożyczki podchodzą z Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020. Aby je otrzymać, należy zgłosić się do instytucji finansującej, która współpracuje z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, np. w przypadku województwa małopolskiego jest to Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

Informacje na temat pożyczek unijnych z Regionalnych Programów Operacyjnych 2014-2020 dostępne są na stronie: https://rpo.bgk.pl/.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Firmy redukują koszty energii o 40% dzięki instalacji OZE

Następny artykuł

Estonia chce wprowadzić darmowy transport w całym kraju

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , ,
  • kobiety mafi serial online
  • odcinki serialu kobiety mafii informacje o w bazie oceny sezony obsada dyskusje wiadomości ciekawostki oraz galeria