termomodernizacja

Termomodernizacja w mieszkalnictwie: pożyczki unijne

Unia Europejska zdecydowała się przeznaczyć ponad 468,5 mln złotych na pożyczki na termomodernizację dla wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, Towarzystwa Budownictwa Społecznego (TBS) i Jednostek Samorządu Terytorialnego (JST). Dobrze zainwestowane fundusze pozwolą podnieść efektywność energetyczną wielorodzinnych budynków mieszkalnych.

W ramach pożyczek możliwe jest sfinansowanie termomodernizacji wielorodzinnych budynków mieszkalnych, których mieszkańcom zależy na podniesieniu efektywności energetycznej, oraz zakup i montaż odnawialnych źródeł energii. Z kredytów mogą skorzystać wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, czy Towarzystwa Budownictwa Społecznego i Jednostki Samorządu Terytorialnego, ale tylko w określonych województwach – łódzkim, małopolskim, opolskim, podlaskim, dolnośląskim i lubuskim. Zakres wartości jednej pożyczki to od 100 tys. do 10 mln złotych.

Kompleksowa termomodernizacja budynków powinna obejmować m.in. ocieplenie, przebudowę wentylacji i klimatyzacji oraz wymianę urządzeń na energooszczędne (np. oświetlenia na LEDowe). Magdalena Tymańska z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki w Białymstoku przekonuje, że pożyczka unijna to dobre rozwiązanie, ponieważ pozwala na inwestycję w podniesienie efektywności energetycznej bez dodatkowych kosztów. Kredyt ma stałe oprocentowanie i długi okres spłaty (od 8 do 20 lat), nie zawiera ukrytych prowizji lub dodatkowych opłat oraz nie wymaga od zainteresowanych podmiotów wkładu własnego.

Pieniądze na pożyczki podchodzą z Regionalnych Programów Operacyjnych na lata 2014-2020. Aby je otrzymać, należy zgłosić się do instytucji finansującej, która współpracuje z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, np. w przypadku województwa małopolskiego jest to Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A.

Informacje na temat pożyczek unijnych z Regionalnych Programów Operacyjnych 2014-2020 dostępne są na stronie: https://rpo.bgk.pl/.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.