Firmy redukują koszty energii o 40% dzięki instalacji OZE

Jak informuje portal RenewEconomy, stały spadek kosztów związanych z budową farm wiatrowych oraz elektrowni solarnych, a także pojawienie się nowych rozwiązań kontraktowych, pozwala dużym użytkownikom korporacyjnym i przemysłowym w Australii obniżyć cenę wyprodukowania energii na własne potrzeby nawet o 40%.

Chris Halliwell, przedstawiciel TFG Green, hurtowego maklera rynku energii i środowiska w Melbourne, zauważył, że wykorzystywanie rozwiązań OZE w produkcji energii elektrycznej w porównaniu do tradycyjnych źródeł energii dostarczy 40% redukcji ceny energii. Są to obiecujące wyniki, które mogą zachęcić średnie firmy oraz podmioty korporacyjne do wykorzystania „zielonej” energetyki we własnej działalności.

Fotowoltaika od Columbus Energy

TFG Green wprowadził Renewable Energy Hub – platformę, która będzie służyła jako rynek, na którym różne podmioty, firmy czy korporacje będą mogły zakupić usługi od deweloperów OZE w sektorze wiatrowym i solarnym. Przyśpieszy to rozwój instalacji OZE w działalności firm w Australii. „Cel platformy jest prosty – rynek umożliwia standaryzację i napędzanie większej ilości hurtowej energii odnawialnej, produktów ujednolicających i korporacyjnych transakcji PPA”, wyjaśnił Halliwell. Ponad 20 przedsiębiorstw prowadzi już szczegółowe dyskusje na temat PPA, a sporadyczne uelastyczniające rozwiązania rynkowe są już przedmiotem transakcji na rynku hurtowym.

Jednym z pierwszych użytkowników hubu był Mars Australia, który zlecił wykonanie farmy słonecznej Kiamal w celu wykorzystania energii elektrycznej w sześciu australijskich fabrykach i dwóch biurach. Elektrownia ma zapewnić 25% zapotrzebowania na energię. Podmiot sygnował 20-letnią umowę na zakup energii z Total Eren. Firma do 2020 roku zrezygnuje z energii pozyskiwanej w elektrowniach konwencjonalnych. Jej celem jest całkowicie wyeliminowanie gazów cieplarnianych z działalności operacyjnej najpóźniej do roku 2040.

Koreański Sun Metals, który specjalizuje się w rafinacji cynku, całkiem niedawno podłączył do infrastruktury pierwszą część farmy słonecznej o mocy 124 MW. Firma liczy także na podobne oszczędności, które można wykorzystać w inwestycje w rafinerię Townsville w Australii.

Źródła: RenewEconomy