Firmy redukują koszty energii o 40% dzięki instalacji OZE

Jak informuje portal RenewEconomy, stały spadek kosztów związanych z budową farm wiatrowych oraz elektrowni solarnych, a także pojawienie się nowych rozwiązań kontraktowych, pozwala dużym użytkownikom korporacyjnym i przemysłowym w Australii obniżyć cenę wyprodukowania energii na własne potrzeby nawet o 40%.

Chris Halliwell, przedstawiciel TFG Green, hurtowego maklera rynku energii i środowiska w Melbourne, zauważył, że wykorzystywanie rozwiązań OZE w produkcji energii elektrycznej w porównaniu do tradycyjnych źródeł energii dostarczy 40% redukcji ceny energii. Są to obiecujące wyniki, które mogą zachęcić średnie firmy oraz podmioty korporacyjne do wykorzystania „zielonej” energetyki we własnej działalności.

TFG Green wprowadził Renewable Energy Hub – platformę, która będzie służyła jako rynek, na którym różne podmioty, firmy czy korporacje będą mogły zakupić usługi od deweloperów OZE w sektorze wiatrowym i solarnym. Przyśpieszy to rozwój instalacji OZE w działalności firm w Australii. „Cel platformy jest prosty – rynek umożliwia standaryzację i napędzanie większej ilości hurtowej energii odnawialnej, produktów ujednolicających i korporacyjnych transakcji PPA”, wyjaśnił Halliwell. Ponad 20 przedsiębiorstw prowadzi już szczegółowe dyskusje na temat PPA, a sporadyczne uelastyczniające rozwiązania rynkowe są już przedmiotem transakcji na rynku hurtowym.

Jednym z pierwszych użytkowników hubu był Mars Australia, który zlecił wykonanie farmy słonecznej Kiamal w celu wykorzystania energii elektrycznej w sześciu australijskich fabrykach i dwóch biurach. Elektrownia ma zapewnić 25% zapotrzebowania na energię. Podmiot sygnował 20-letnią umowę na zakup energii z Total Eren. Firma do 2020 roku zrezygnuje z energii pozyskiwanej w elektrowniach konwencjonalnych. Jej celem jest całkowicie wyeliminowanie gazów cieplarnianych z działalności operacyjnej najpóźniej do roku 2040.

Koreański Sun Metals, który specjalizuje się w rafinacji cynku, całkiem niedawno podłączył do infrastruktury pierwszą część farmy słonecznej o mocy 124 MW. Firma liczy także na podobne oszczędności, które można wykorzystać w inwestycje w rafinerię Townsville w Australii.

Źródła: RenewEconomy