Tesla łączy siły z operatorem fotowoltaiki na Hawajach

Sieć energetyczna wyspy Kauai na Hawajach dostarcza energię elektryczną do około 33 tysięcy osób. Obecnie operator energetyczny tej wyspy wychodzi na prowadzenie, jeśli chodzi o wykorzystanie źródeł odnawialnych zamiast paliw kopalnych. Aby wykorzystywać OZE jeszcze lepiej, od marca tego roku na wyspie tej pracuje jeden z największych na świecie systemów przechowywania energii.

System magazynowania energii elektrycznej, zainstalowany przez firmę Tesla we współpracy z lokalnym operatorem KIUC położony jest obok farmy fotowoltaicznej. Magazyn prądu wykorzystuje technologię pochodzącą z samochodów Tesla Model S. W systemie zainstalowano 272 modułów Powerpack o łącznej pojemności 52 MWh.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Moc magazynu energii – 13 MW – jest dopasowana do mocy farmy fotowoltaicznej na wyspie (także 13 MW). Dzięki temu zbudowany system jest w stanie dostarczać w sposób stabilny moc do sieci przesyłowej. Za dnia energia pochodzi z paneli fotowoltaicznych, a w nocy dostarczana jest z akumulatorów magazynu.

Cena energii elektrycznej pochodzącej z instalacji wynosi 13,9 centa za kilowatogodzinę prądu. Jak zauważa CEO KIUC, David Bissellsays, jest ona niższa niż cena energii elektrycznej wytwarzanej z generatorów zasilanych silnikami diesla, jakie często wykorzystywane są na Hawajach.

Dzięki zastosowaniu fotowoltaiki 44% prądu w siei KIUC pochodzi z OZE. To niewiarygodne, szczególnie gdy zdamy sobie sprawę, że jeszcze w 2011 z spalania paliw kopalnych pochodziło 92% naszej energii – podsumowuje Bissellsays.