Tesla łączy siły z operatorem fotowoltaiki na Hawajach

Sieć energetyczna wyspy Kauai na Hawajach dostarcza energię elektryczną do około 33 tysięcy osób. Obecnie operator energetyczny tej wyspy wychodzi na prowadzenie, jeśli chodzi o wykorzystanie źródeł odnawialnych zamiast paliw kopalnych. Aby wykorzystywać OZE jeszcze lepiej, od marca tego roku na wyspie tej pracuje jeden z największych na świecie systemów przechowywania energii.

System magazynowania energii elektrycznej, zainstalowany przez firmę Tesla we współpracy z lokalnym operatorem KIUC położony jest obok farmy fotowoltaicznej. Magazyn prądu wykorzystuje technologię pochodzącą z samochodów Tesla Model S. W systemie zainstalowano 272 modułów Powerpack o łącznej pojemności 52 MWh.

Moc magazynu energii – 13 MW – jest dopasowana do mocy farmy fotowoltaicznej na wyspie (także 13 MW). Dzięki temu zbudowany system jest w stanie dostarczać w sposób stabilny moc do sieci przesyłowej. Za dnia energia pochodzi z paneli fotowoltaicznych, a w nocy dostarczana jest z akumulatorów magazynu.

Cena energii elektrycznej pochodzącej z instalacji wynosi 13,9 centa za kilowatogodzinę prądu. Jak zauważa CEO KIUC, David Bissellsays, jest ona niższa niż cena energii elektrycznej wytwarzanej z generatorów zasilanych silnikami diesla, jakie często wykorzystywane są na Hawajach.

Dzięki zastosowaniu fotowoltaiki 44% prądu w siei KIUC pochodzi z OZE. To niewiarygodne, szczególnie gdy zdamy sobie sprawę, że jeszcze w 2011 z spalania paliw kopalnych pochodziło 92% naszej energii – podsumowuje Bissellsays.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Płoną lasy Amazonii, Rosji i Hiszpanii. To efekt ludzkich działań i suszy

Płonący las deszczowy Amazonii można zaobserwować z kosmosu, rosyjskich torfowisk może się nie dać ugasić, a ogień na Gran Canarii strawił już ponad 10 tys. hektarów obszaru zalesionego oraz łąk. Bilans jest tragiczny. Obserwatorzy wskazują, że w porównaniu z tą samą porą rok temu nastąpił wzrost liczby pożarów o 84%.