Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Tesla – tańsze samochody i mocniejsze baterie już za 3 lata?

Tesla

Tesla – tańsze samochody i mocniejsze baterie już za 3 lata?

Dyrektor generalny Tesla, Elon Musk, przedstawił technologię, która jego zdaniem pozwoli uczynić baterie tańsze i mocniejsze. Kiedy możemy spodziewać się tańszych Tesli? I jak o projekcie Muska wypowiadają się eksperci?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Elektryk dla wszystkich?

Podczas prezentacji na żywo, którą Elon Musk określił mianem “Dnia Baterii”, wspomniał on także o w pełni autonomicznej Tesli w cenie 25 tys. dolarów. Zdaniem przedsiębiorcy, wspomniany model miałby powstać… w ciągu najbliższych trzech lat. 

-Naszym marzeniem zawsze było stworzenie niedrogiego samochodu elektrycznego – powiedział Musk. 

Elon Musk 2020 1

Nowa, innowacyjna technologia

Ten news nie zainteresował jednak inwestorów. Znacznie większe poruszenie wzbudziła wzmianka o ogniwach cylindrycznych Tesli wytwarzanych nową, innowacyjną metodą. Musk stwierdził, że nowe baterie zapewnią pięć razy więcej energii, sześć razy większą moc i 16% większy zasięg jazdy. Jednak wdrożenie ogłoszonej technologii może zająć lata. 

Kolejnym z zamierzeń Tesli jest integracja baterii w taki sposób, aby stanowiły część konstrukcji pojazdu, co zmniejszy ich masę. Musk podkreślił, że wyzwaniem dla technologicznego giganta ciągle pozostaje projektowanie akumulatorów o coraz większej wydajności. 

Przemówienie Elona Muska skomentował profesor Stanley Whittingham, który w zeszłym roku otrzymał Nagrodę Nobla w dziedzinie chemii za pracę nad akumulatorami litowo-jonowymi.

-Wprowadzanie tych innowacji wiąże się z dużym ryzykiem, ale i dużymi korzyściami. Wielu z nas sugerowało podjęcie takich kroków, ale tylko Tesla ma odpowiednie środki finansowe i chęć, by to uczynić. Nie jestem pewien, czy ktokolwiek inny jest w stanie to zrobić – powiedział. 

Baterie z logo Tesli

Ponadto Musk podkreślił, że oprócz zakupu baterii od Panasonic i LG Chem, Tesla sama zacznie je produkować. Nic dziwnego, skoro w kwietniu zeszłego roku firma ujawniła problemy z pozyskiwaniem baterii od Panasonic. 

Decyzję Elona Muska skomentował Casper Rawles, dyrektor ds. wyceny w Benchmark Mineral Intelligence. Zauważył, że znaczna część baterii składa się z drogich metali, przez co ich wartość nie może być znacząco obniżana. Pozostaje to w sprzeczności z zapewnieniami Muska o znacznym obniżeniu ceny niektórych elektryków. 

Źródło: bbc.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.