Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Tesla wchodzi na rynek Indii

tesla

Tesla wchodzi na rynek Indii

Tesla zamierza otworzyć ośrodek badawczo-rozwojowy i fabrykę pojazdów w Karnatace, w południowym stanie Indii. Producent samochodów od sześciu miesięcy negocjuje z lokalnymi urzędnikami i rozważa zlokalizowanie fabryki na przedmieściach Bengaluru, stolicy stanu. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Indyjski ośrodek elektromobilności

Tesla przeprowadza dogłębną analizę nieruchomości biurowych w regionie, w którym planuje uruchomić centrum badawczo-rozwojowe. Jak podaje Bloomberg, Bengaluru ma zostać ośrodkiem elektromobilności i przemysłu lotniczego. 

W styczniu autor jednego z blogów poświęconych Tesli opublikował raport, według którego producent prowadził rozmowy z kilkoma indyjskimi stanami w celu otwarcia biur, salonów wystawowych, centrum badawczo-rozwojowego, a nawet fabryki. Na informację zareagował Elon Musk, pisząc na swoim Twitterze – “zgodnie z obietnicą”.

Analitycy nie są nastawieni optymistycznie

Analitycy twierdzą, że wejście na rynek indyjski może okazać się dla Tesli wyzwaniem. Samochody elektryczne w Indiach nie cieszą się tak dużą popularnością jak w sąsiednich Chinach, gdzie Tesla uruchomiła swoją pierwszą fabrykę poza USA. 

Jak podaje BloombergNEF, pojazdy elektryczne stanowią ok. 5% rocznej sprzedaży samochodów w Chinach. Dla porównania odsetek ten w Indiach wynosi mniej niż 1%. 

Biorąc pod uwagę ceny Tesli, Elon Musk prawdopodobnie nie będzie w stanie sprzedać pojazdów elektrycznych większości populacji gospodarek wschodzących – stwierdził Pedro Pacheco, dyrektor ds. badań w Gartner Inc. – Jednak patrząc na wielkość populacji i potencjał wzrostu gospodarczego, produkty Tesli najprawdopodobniej będą skierowane do szybko rosnącej grupy osób zamożnych.

– Rynek luksusowych samochodów elektrycznych w Indiach jest znikomy. Marki takie jak BMW, Mercedes, Audi i Jaguar Land Rover są sprzedawane w zaledwie 30-50 tys. sztuk rocznie – dodał Basudeb Banerjee, analityk z Ambit Capital Pvt.

Źródło: bloomberg.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.