Testy elektrycznych autobusów w Poznaniu

W ramach testów elektrycznych autobusów w Poznaniu na liniach 163 i 190 pojawi się model eCitaro marki Mercedes. Władze miasta jak dotąd zainwestowały już w 21 elektrycznych Solarisów, które niebawem trafią do floty komunikacji.

Tym razem Poznań zamierza przetestować eCitaro Mercedesa wyposażone w baterie NMC o pojemności 243 hWh firmy AKASOL, system bezpieczeństwa ESPA, ASR i Asystent hamowania BAS oraz układ rekuperacji. Pojazd ma 82 miejsca siedzące dla pasażerów.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Dominującym trendem w dzisiejszej motoryzacji jest elektromobilność jako odpowiedź na rosnące zanieczyszczenie powietrza – powiedział o inwestycji Wojciech Tulibacki, prezes poznańskiego MPK. – Co prawda od dawna kupujemy autobusy o najbardziej restrykcyjnej normie emisji spalin, ale chcemy być w zgodzie z obowiązującymi trendami. Kupiliśmy już 21 elektrycznych autobusów marki Solaris, które dotrą do nas niebawem, ale uważnie przyglądamy się temu co dzieje się w branży, bo jesteśmy otwarci na nowe technologie. Dlatego postanowiliśmy sprawdzić jak eCitaro sprawdza się w naszych warunkach eksploatacyjnych.

eCitaro ładowane jest w systemie plug-in i dodatkowo wyposażone w system sterowania klimatyzacją oraz ogrzewaniem, który jest w pełni automatyczny. Jak mówi Aleksander Skrzypczak, menedżer ds. kluczowych klientów w firmie EvoBus Polska, temperatura wewnątrz autobusu dobierana jest za pomocą algorytmu uwzględniającego temperaturę na zewnątrz, siłę nadmuchu powietrza i stan załadowania autobusu.

fot: MPK, K. Lesińska