Thunberg przekazała milion euro na walkę ze zmianami klimatu

Szwedzka aktywistka Greta Thunberg została laureatką nagrody Gulbenkian Prize for Humanity. Ogłosiła, że całą otrzymaną nagrodę przekaże grupom, które zajmują się walką ze zmianami klimatu i ekologią.

Nagroda Gulbenkian Prize

W tym roku, do nagrody Gulbenkian Prize for Humanity, która jest przyznawana przez Fundację Galusta Gulbenkiana, zostało nominowanych 136 osób z 46 krajów. Wyróżnienie to przyznawane jest ludziom i grupom z całego świata, których wkład w łagodzenie zmian klimatu i adaptację do ich skutków wyróżnia się nowatorstwem i siłą oddziaływania.

Po ogłoszeniu wyników, przewodniczący jury i były prezydent Portugalii Jorge Sampaio nazwał Thunberg  „jedną z najbardziej niezwykłych postaci naszych czasów” ze względu na jej zdolność do mobilizowania młodych pokoleń do działań proekologicznych.

1 mln euro na walkę z kryzysem klimatycznym

W filmie, który Greta Thunberg opublikowała na Instagramie mówi, że milion euro, które otrzymała to „więcej pieniędzy, niż jest w stanie sobie wyobrazić”. Ogłosiła, że cała suma – za pośrednictwem jej fundacji – zostanie przekazana organizacjom i projektom, które pomagają ludziom dotkniętym kryzysem klimatycznym i ekologicznym.

Organizacje, które wesprze Thunberg

Jedna z darowizn w wysokości 100 tys. euro trafi na konto SOS Amazonia. To kampania crowdfundingowa, która ruszyła w czerwcu bierzącego roku. Jej celem jest zakup materiałów medycznych i świadczenie usług telemedycznych mieszkańcom brazylijskiego lasu deszczowego.

Kolejna, także w wysokości 100 tys. euro, wesprze Fundację Stop Ecocide. Organizacja ta podejmuje wysiłki, mające na celu osądzenie przez Międzynarodowy Trybunał Karny osoby odpowiedzialne za niszczenie świata przyrody na wielką skalę.

Źródło: pap.pl, euronews.com