Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

To będzie intensywny rok dla morskiej energetyki wiatrowej

wiatr

To będzie intensywny rok dla morskiej energetyki wiatrowej

Pomimo pandemii morska energetyka wiatrowa w Europie rozwija się prężnie, korzystając z dobrodziejstw morza i wiatru. Deweloperzy przygotowują się obecnie do wielu przetargów, o czym poinformowano podczas konferencji Reuters Events: Offshore and Floating Wind Europe Virtual Conference.

BANER MOBILEB1
Reklama

Inwestorzy sektora offshore zapewniają, że od początku pandemii i kryzysu nią spowodowanego nieustannie wdrażają środki, które mają utrzymać budowę inwestycji i wydajność pracy. Wprowadzono między innymi odpowiednie zapasy części zamiennych, jak i zainwestowano w sprytniejsze rozwiązania logistyczne.

Działanie pomimo kryzysu

W niedalekiej przyszłości mamy być świadkiem rozbudowy morskiej floty wiatrowej u wybrzeży Walii i Wielkiej Brytanii. Planowane modernizacje już teraz napawają optymizmem ze względu na nową 1,8 GW moc. Projekty w Galloper, Greater Gabbard, Rampion i Gwynt y Mor realizowane są przez niemieckie marki RWE oraz E.ON. Do tej pory RWE zamontowało 2,5 GW mocy na dziewięciu morskich farmach wiatrowych w Wielkiej Brytanii.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Z kolei Kanada Northland Power chce wziąć udział w rozbudowie dwóch morskich farm wiatrowych, których jest udziałowcem. Są to farmy w Niemczech i Holandii, a ich łączna moc wynosi 1,2 GW. 

W lipcu tego roku holenderska grupa energetyczna Eneco i koncern naftowy Shell wygrały przetarg na budowę projektu wiatrowego o mocy 750 MW. Projekt Hollandse Kust Noord przewiduje wykorzystanie zielonego wodoru oraz zastosowanie nowoczesnych metod magazynowania akumulatorów.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Zmiany na lepsze?

Grupa RWE wytwarzała do tej pory około dwóch trzecich całej swojej energii z elektrowni węglowych i gazowych. Marka zapowiada jednak przemianę zgodną z założeniami europejskiej transformacji energetycznej i podaje, że zamierza osiągnąć neutralność emisji CO2 do 2040 roku. RWE planuje przeznaczyć 5 mld euro na projekty związane z energią odnawialną w ciągu najbliższych trzech lat. Firma dostrzega, że pomimo kryzysu gospodarczego branża energii wiatrowej utrzymuje dynamiczne tempo rozwoju.

To, co jest dla mnie szczególnie ekscytujące, to liczba nowych możliwości – powiedział Richard Sandford, dyrektor ds. Rozwoju Energetyki Wiatrowej w RWE. Dyrektor dodał też, że pomimo pandemii, pracownicy wykonywali świetną pracę, tym samym dotrzymując wszystkich terminów.

uH1SbAM4xXhdZWFocZ2FOrQkokKOSxLzO61H0pf4WNZ9TuczynMIMSDo 4ZbR6WBiba3S k6u6oyN2 AXvhoJ VvOfECw O 85deqGvBTHn5a6wjE uEKY366R11P3 H2lr7W5P7
Międzynarodowe firmy z branży energetyki wiatrowej

Przetargi w branży morskiej energii wiatrowej mają odbywać się na przodujących rynkach offshore, czyli w Wielkiej Brytanii, Danii, Niemczech oraz we Francji, która jest kluczowym graczem na rynku OZE. Tymczasem grupa RWE szuka możliwości na wybudowanie farm w Polsce i w Irlandii, gdzie panują doskonałe warunki do rozwoju energetyki wiatrowej. Poszukiwania rozszerzono także na inne kontynenty.

pinwheel 50512 1280

Źródło: reutersevents.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.