Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

To było niemożliwe. W Gdańsku zakwitła niespotykana roślina [ZDJĘCIA]

To było niemożliwe. W Gdańsku zakwitła niespotykana roślina [ZDJĘCIA]

Jeden z najstarszych gatunków roślin na świecie – sagowiec, bo o nim mowa, zakwitł w Olivia Garden w Gdańsku. Jest to o tyle zaskakujące zjawisko, że ostatni raz w tej szerokości geograficznej występował naturalnie 60 milionów lat temu. Dzisiaj jego zakwit w warunkach naturalnych uznaje się za niemożliwy.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

“Żywe skamieniałości” starsze od dinozaurów

Sagowiec (Cycas circinalis z gatunku Macrozamia mooroi), to jeden z najstarszych gatunków roślin na świecie. Jego skamieniałości pochodzą sprzed 280 milionów lat, z ery paleozoicznej, czyli jeszcze sprzed mezozoiku, w którym żyły dinozaury. To dlatego często określa się go mianem “żywej skamieniałości” – jego historia ewolucyjna naprawdę zadziwia długością. 

Sagowce możemy spotkać w niektórych ogrodach botanicznych, na przykład w tym należącym do Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W swojej kolekcji ogród UJ posiada ok. 60 różnych gatunków sagowców. Tym samym należy do jednych z ogrodów botanicznych z największą i najstarszą kolekcją tych roślin w tej części Europy.

Prawdziwy, żyjący ogród

Gatunek Cycasa, który zakwitł w Olivii Garden to Macrozamia mooroi i jest endemitem Australii, rosnącym pierwotnie na ograniczonym obszarze północnej części stanu Queensland. 

Przeczytaj również: Naturalne oczyszczanie powietrza? Rośliny doniczkowe zmniejszają ilość zanieczyszczeń o 30%

Jego pień może osiągnąć wysokość do 2 m długości, chociaż zwykle jest znacznie niższy. Typowo występuje w lasach i zadrzewieniach o dobrze odwodnionych glebach. Odgrywa ważną rolę ekologiczną jako źródło pożywienia i siedlisko dla różnych zwierząt, w tym owadów i ptaków. Jasnoczerwone nasiona wyprodukowane przez tego cykasa są często spożywane i rozprzestrzeniane przez miejscową faunę.

Sagowiec w OG4
Fot.: ultrarelations

Ostatni taki kwiat zakwitł w Polsce 10 lat temu, ale potrzebował do tego aż 150 lat. Teraz możemy obserwować to niezwykłe zjawisko w stolicy województwa pomorskiego.

– To dla nas olbrzymia radość i dowód, że udało nam się stworzyć prawdziwy, żyjący ogród botaniczny, w którym rośliny z 5 kontynentów doskonale się rozwijają – mówi Bogusław Wieczorek, pełnomocnik zarządu Olivia Centre. – Dwa lata istnienia ogrodu to mogłoby się wydawać, że nie jest zbyt długi okres, ale rozrost roślin robi już teraz imponujące wrażenie. Najbardziej cieszy nas, że rośliny doskonale się zaaklimatyzowały, koegzystują i wspaniale rosną, co u gości odwiedzających nas szczególnie w czasie zimowych i jesiennych miesięcy budzi szereg pozytywnych emocji i wywołuje największe wrażenie – dodaje.

Egzotyczny ogród w Gdańsku

Olivia Garden, to otwarty w 2021 roku egzotyczny ogród, który mieści się w samym sercu Olivia Centre w Gdańsku, największego centrum biznesowego w Polsce. Przestrzeń 7500 m3 wypełnia blisko 4 tys. roślin pochodzących z 5 kontynentów, a wysokość najwyższych z nich sięga nawet 11 metrów. 

Sagowiec w OG3 1
Fot.: ultrarelations

To największy ogród egzotyczny w Polsce Północnej i w pełni profesjonalnie przygotowana przestrzeń, która wypełniona jest oświetleniem adaptacyjnym i nawodnieniem. Tego typu oświetlenie pozwala na rozwój roślin nawet przy braku dostępu do światła dziennego. 

W dzień warunki przebywania w ogrodzie są komfortowe, ale w nocy przestrzeń ta zamienia się w prawdziwą egzotyczną dżunglę, w której wilgoć i temperatury zbliżają się do tych panujących w strefie równikowej.

Ciekawostki o sagowcach. Czy posiadają magiczne moce?

Sagowce to rośliny, które rosną powoli. Słyną też ze swojej długowieczności, dlatego w wielu kulturach stanowią symbol siły oraz wytrzymałości i sadzone są w pobliżu świątyń czy domów jako amulet niosący miejscu pomyślność.

Ich nasiona również są niezwykle wytrzymałe. Udowodniono, że mogą one przetrwać pożary, ekstremalne temperatury, długi okres suszy czy długotrwałe zanurzenie w wodzie. Dzięki temu też mogą przemieścić się na duże odległości i rozwijać na nowych obszarach.

O sagowcach mówi się też, że należą do gatunków trujących, gdyż w różnych częściach sagowca znajdują się substancje chemiczne, takie jak toksyczne glikozydy kardenolowe. Związki te są stosowane w medycynie tradycyjnej jako skuteczne środki przeczyszczające, przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe. Co więcej, rośliny te wykształciły własne mechanizmy ochronne przeciwko insektom i innym szkodnikom. Ich liście zawierają azadirachtynę, która odstrasza owady.

Projekt bez nazwy 19 1
Fot.: ultrarelations

Źródło tekstu i zdjęć: informacja prasowa ultrarelations

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.