Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

To pierwszy magazyn z taką pojemnością. Rekord gęstości energii został pobity

To pierwszy magazyn z taką pojemnością. Rekord gęstości energii został pobity

To pierwszy magazyn z taką pojemnością. Rekord gęstości energii został pobity

Globalny sektor magazynów energii rośnie w siłę. Kolejne firmy prześcigają się, aby zmieścić jak najwięcej prądu w jak najmniejszym urządzeniu. Rozwój wielkoskalowego magazynowania jest niezbędny, jeśli chcemy zwiększyć ilość OZE w naszym systemie energetycznym. Ostatnia jedno z chińskich firm zaprezentowała urządzenie o rekordowym poziomie gęstości energii.

swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Nowy rekord dla wielkoskalowych magazynów energii

Odnawialne źródła energii, choć bardzo ekologiczne, charakteryzują się niską stabilnością. Dlatego coraz więcej krajów inwestuje w wielkoskalowe magazyny energii. W momentach, w których produkcja prądu z OZE przewyższa jego zużycie, część jest magazynowana na później (np. na godziny nocne, gdy fotowoltaika nie pracuje). W małej skali magazyny możemy montować przy naszych domach, aby lepiej zarządzać energią produkowaną przez panele słoneczne. W dużej skali państwa inwestują w tego typu urządzenia podłączone do krajowej sieci elektroenergetycznej, by zapewnić stabilny i bezpieczny dostęp do prądu obywatelom.

Ze względu na dynamiczny rozwój OZE, również sektor wielkoskalowych bateryjnych magazynów coraz bardziej idzie do przodu. Ostatnio przykład tego dała chińska firma Envision Energy. Podczas targów EESA Energy Storage Exhibition, które odbyły się w ubiegłym tygodniu w Szanghaju, spółka ta zaprezentowała baterię w formie mierzącego ok. 6 metrów długości kontenera, który jest w stanie pomieścić 8 MWh energii elektrycznej. Jest to magazyn, który posiada największą z dotychczas stworzonych urządzeń gęstość energetyczną – na jeden metr kwadratowy zajmowanej powierzchni przypada 541,6 kWh.

Wyścig w sektorze magazynów trwa

Magazyn od Envision Energy to akumulator litowo-żelazny o natężeniu 700 amperogodzin. Według producenta, jego wydajność wynosi 96%, a żywotność sięga 16 tysięcy cykli ładowania i rozładowywania. Kontener waży ok. 55 ton i może dostarczać prąd o napięciu 1500-2000 V. W zależności od potrzeb sieci załadowana do pełna bateria może oddawać energię przez 2 do 8 godzin.

Najnowsze dzieło Envision Energy ma zostać wprowadzone na rynek w nadchodzących miesiącach. Nie jest to jedyna firma, która bierze udział w wyścigu bateryjnym. Chińska spółka CATL w kwietniu zaprezentowała wielkoskalowy magazyn energii podobnych rozmiarów o pojemności 6,25 MWh. TENER, bo tak nazywa się urządzenie, ma przez pierwsze pięć lat działania nie ulegać degradacji (akumulatory użytkowane przez długi czas zwykle tracą część swojej pojemności).

TENER posiada gęstość energetyczną na poziomie 430 Wh/l. W przypadku urządzenia od Envision Energy wartość ta wynosi 440 Wh/l. Wraz z postępująca transformacją energetyczną kolejne firmy będą tworzyć coraz bardziej wydajne i pojemne magazyny. Jak długo nowy wynalazek Envision Energy zachowa pozycję rekordzisty? Przekonamy się o tym być może już w nadchodzących miesiącach.

– Czytaj także: Szef PSE nie ma wątpliwości. Polska potrzebuje magazynów energii

Źródła: ess-news.com, pv-magazine.com, interestingengineering.com, etn.news

Fot. Canva (onurdongel, Rick_Jo)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.