Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

To pierwszy taki biurowiec w Warszawie. Zostanie zbudowany z ekologicznego materiału

Czteropiętrowy budynek na warszawskich Wyczółkach właśnie uzyskał pozwolenie na budowę. Teoretycznie to jeden z wielu biurowców obecnych już w kompleksie Poleczki Park. Wyróżnia go jednak materiał, z którego zostanie zbudowany – zamiast żelbetu użyte zostanie drewno.

To pierwszy taki biurowiec w Warszawie. Zostanie zbudowany z ekologicznego materiału

Czteropiętrowy budynek na warszawskich Wyczółkach właśnie uzyskał pozwolenie na budowę. Teoretycznie to jeden z wielu biurowców obecnych już w kompleksie Poleczki Park. Wyróżnia go jednak materiał, z którego zostanie zbudowany – zamiast żelbetu użyte zostanie drewno.

Reklama

Ekologiczny budynek wśród ursynowskich biurowców

Budynek powstanie przy ul. Poleczki na Ursynowie. Zgodnie z zapowiedziami inwestora, firmy UBM Development Polska, czteropiętrowy biurowiec będzie mieć powierzchnię 9300 m2. Przy okazji jednak zamiast tradycyjnie używanego przy takich budowlach żelbetu, użyte zostanie drewno klejone, płyty CLT, a także elementy prefabrykowane w systemie szkieletowym.

– Budynek zaprojektowano tak, by ograniczyć jego negatywny wpływ na środowisko. Zastosowanie drewna zamiast żelbetu pozwala zmniejszyć wbudowany ślad węglowy. Redukcji zużycia energii i obniżeniu śladu węglowego w fazie użytkowania pomogą również ograniczenie przeszklenia fasady, efektywne systemy instalacyjne i oświetleniowe i instalacja fotowoltaiczna. W budynku pojawią się także rozwiązania oszczędzające wodę, zwiększające retencję wody deszczowej oraz wspierające bioróżnorodność – czytamy w komunikacie dewelopera.

Jak wskazują ostatnie badania SW Research, prawie połowa (47%) Polaków twierdzi, że byłaby w stanie zapłacić więcej za dom lub mieszkanie, które zostałoby wykonane z materiałów pozyskiwanych z poszanowaniem przyrody. Drewno jest pod tym względem nazywane “materiałem budowlanym przyszłości”, bowiem zarówno jego produkcja jak i użytkowanie zostawiają mniejszy ślad węglowy, niż wszechobecny beton i żelbet. Ważne jest jednak, aby używane w budownictwie drewno było pozyskiwane w sposób zrównoważony i nie przyczyniający się do wylesiania. Jak twierdzi deweloper inwestycji przy ul. Poleczki, w przypadku drewnianego biurowca tak właśnie jest.

Wyjątkowy projekt biurowca z drewna

Za projekt pierwszego drewnianego biurowca odpowiada warszawskie biuro architektoniczne Ambient, prowadzone przez Magdalenę Pios, absolwentkę m.in. Wydziału Architektury PW i Bern University od Applied Sciences w Szwajcarii, gdzie ukończyła studia z zakresu budownictwa drewnianego. Jak założycielka Ambientu mówi o nowym projekcie swojego biura?

– Staramy się, aby nasze projekty były zrównoważone na każdym etapie życia budynku: od doboru materiałów po fazę użytkowania. Wdrażamy zasady gospodarki o obiegu zamkniętym. Troska o środowisko łączy się w naszej pracy z dbałością o jakość architektury oraz komfort i dobrostan użytkowników tworzonych przez nas przestrzeni – twierdzi Pios.

Warto zaznaczyć, że nie jest to pierwszy drewniany budynek studia zrealizowany w stolicy – w dzielnicy Białołęka powstaje wykonana z drewna Biblioteka Publiczna. Obydwa budynki wykonane są z tak zwanych płyt CLT – drewnianego budulca, którego tworzenie jest znacznie bardziej ekologiczne niż produkcja cementu lub stali. Co istotne, płyty CLT są odporne na ogień.

– Czytaj także: Biokominek – jak działa i czy jest bezpieczny

Źródła: sukces.rp.pl, noizz.pl, haloursynow.pl

Fot. Ambient

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.