1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Toyota postawi na elektromobilność. W planach samochód elektryczny z zasięgiem 1500 km

Toyota postawi na elektromobilność. W planach samochód elektryczny z zasięgiem 1500 km

Toyota od lat znana jest z produkcji samochodów hybrydowych i spalinowych. W najbliższych latach polityka japońskiego koncernu się zmieni, a wajcha powędruje w stronę  elektromobilności. Elektryki tej marki mają wyróżniać się imponującym zasięgiem.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Toyota i jej samochody elektryczne

We wtorek 13 czerwca odbyło się spotkanie w Higashi-Fuji Technical Center (ośrodek badawczo-rozwojowy Toyoty) podczas, którego zaprezentowano strategię rozwoju japońskiej firmy na najbliższe lata. Eventowi przyświecało hasło „Let’s change the future of cars”, które zapowiada, że Toyota postawi na elektromobilność.

Toyota planuje do 2030 roku sprzedać 3,5 miliona samochodów elektrycznych. Plan jest ambitny, jednak w jego realizacji mają pomóc technologie, które dadzą spory zasięg elektrykom japońskiego producenta.

Firma pracuje już nad różnymi rodzajami baterii. Toyota inwestuje w nową generację baterii litowo-jonowych. To rozwiązanie ma zwiększyć znacząco zasięg pojazdu elektrycznego. Dla przykładu  Toyota bZ4X dzięki nowej baterii ma przejechać niemal 400 km więcej. Kolejną zaletą tego rozwiązania ma być skrócenie czasu ładowania, nawet o 10 minut. Tą innowację Toyota ma wprowadzić na rynek już w 2026 roku.

Toyota postawi na elektromobilność. W planach samochód elektryczny z zasięgiem 1500 km, Źródło: global.toyota

Japoński koncern pracuje także nad zastosowaniem w pojazdach bipolarnych baterii litowo-żelazowo-fosforowych. Dzięki nim Toyota będzie w stanie obniżyć koszty produkcji nawet o 40%. Mają być montowane w tańszych modelach japońskiej firmy. Na rynek mogą wejść na przełomie 2026 i 2027 roku.

Elektryk z zasięgiem 1500 km?

Jednym z głównych wyzwań elektromobilności jest rozwój technologii, która umożliwi przyspieszenie czasu ładowania, a także zwiększy zasięg elektryka. Kamieniem milowym w tym obszarze może okazać się wprowadzenie na rynek baterii ze stałym elektrolitem.

Toyota, która postawiła sobie ambitne cele, planuje montować tego typu akumulatory w autach już w 2027 roku. Dzięki tej innowacji, jak zapewnia koncern zasięg pojazdów elektrycznych wzrośnie do 1200  km, a czas ładowania wyniesie tylko 10 minut.

Rok później japońska firma chce wprowadzić baterie, które będą jeszcze bardziej wydajne. Toyota chce by elektryki w 2028 roku były w stanie przejechać na jednym ładowaniu nawet 1500 km!

Źródło: global.toyota

Fot: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.