węgiel

Trump ma nowe plany na wsparcie eksportu węgla i gazu ziemnego

Administracja Trumpa rozważa wykorzystanie baz wojskowych do eksportu węgla i gazu ziemnego jako sposobu na zniesienie sprzeciwu państwa wobec budowania prywatnych terminali eksportowych, zapowiedział Ryan Zinke, zajmujący stanowisko sekretarza w Departamencie Spraw Wewnętrznych Stanów Zjednoczonych.

Associated Press donosi, że władze stanu Waszyngton i Oregon odrzuciły sześć propozycji ze względu na kwestie bezpieczeństwa i zdrowia publicznego, a rodzinny stan Zinke Montana, wraz z pięcioma innymi i spółką węglową, pozwał Waszyngton za odmowę pozwolenia na wykorzystanie baz.

“Szanuję stan Waszyngton, Oregon i Kalifornię”, powiedział Zinke. “Jednakże w naszym interesie leży bezpieczeństwo narodowe, ale również to, by nasi sojusznicy mieli dostęp do niedrogich surowców energetycznych.” Zdaniem Zinke, by osiągnąć ten cel, być może niezbędne będzie użycie niektórych urządzeń morskich lub obiektów federalnych, które znajdują się na Zachodnim Wybrzeżu.

Zdaniem demokraty Jay’a Inslee, prezydent Donald Trump powinien uznać, że zmiany klimatyczne stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego, a pobudzenie eksportu węgla i gazu usprawniłoby agendę administracji. To stanowiłoby “dominację energetyczną” USA na arenie międzynarodowej. Administracja w ostatnich miesiącach wymieniła bezpieczeństwo narodowe jako uzasadnienie dla utrzymania krajowych elektrowni węglowych, aby zapobiec zakłóceniom w dostawie energii elektrycznej.

Zinke powiedział, że administracja była zainteresowana partnerstwem z podmiotami prywatnymi w korzystaniu z urządzeń federalnych wyznaczonych do obsługi eksportu i ostrzegła, że ​​pomysł jest jeszcze w fazie wstępnego przygotowania.

Zinke określił tylko jedno miejsce przeznaczone dla gazu ziemnego. Jest nim dawny Morski Ośrodek Powietrzny Adak na Wyspach Aleuckich, który, jak sugerował, może otrzymywać paliwo barką z północnego wybrzeża. Baza została zamknięta w 1997 roku i została w dużej mierze porzucona. Obecnie w mieście Adak – jednym z najbardziej wysuniętych miast na zachodzie – mieszka ok. 300 osób. Zinke nie wymienił nieruchomości rządowych, które mogłyby służyć jako potencjalne porty węglowe, nie podał również, w których stanach się znajdują.

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.