Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Trzeci poziom zagrożenia pożarowego w Polsce. Grozi nam kolejny kataklizm

Trzeci poziom zagrożenia pożarowego w Polsce. Grozi nam kolejny kataklizm

Według analiz Instytutu Badawczego Leśnictwa prawie cały kraj objęty jest trzecim stopniem zagrożenia pożarowego. Czekają nas susze, pożary i burze piaskowe. Jeśli znów będzie można spacerować po lasach, będziemy musieli zachować najwyższą ostrożność, by nie zaprószyć ognia. Straty mogą być ogromne. 

Reklama

Zakaz spacerowania po lasach związany z pandemią koronawirusa oburzył Polaków. Tymczasem w niemal całej Polsce ogłoszono najwyższy, trzeci stopień zagrożenia pożarowego. Jeśli nie spadnie deszcz, czekają nas susze, pożary, burze piaskowe i inne zjawiska pogodowe, które mogą spowodować ogromne straty. Swoje dane na ten temat opublikował Instytut Badawczy Leśnictwa.

W tej chwili w całym kraju trwa wypalanie trwa, które jest bardzo niebezpieczne. Kilka dni temu w krakowskich Pychowicach strażacy gasili pożar, którym objęte zostało prawie 60 ha ziemi. 

Na fanpage’u „Polska z Sentinela” widać zdjęcia satelitarne tego miejsca z podpisem, który sugeruje, że pożar nie był dziełem przypadku: „Ostatnio sporo słyszy się o pożarach traw w różnych częściach Polski. Jako przykład fragment Krakowa na zdjęciu z dziś (pośrodku). Porównanie ze stanem „normalnym” (zdjęcie z lewej, 2 kwietnia 2020). Co ciekawe, rok temu o tej samej porze pożar miał miejsce w prawie tym samym miejscu… (zdjęcie z prawej)”.

Najtrudniejszą sytuację odnotowano w Lubuskiem, Łódzkiem i w Wielkopolsce – tam ziemia przypomina pustynię. Instytut Badań Meteorologii i Gospodarki Wodnej podaje, że styczeń 2020 był najsuchszym miesiącem od 50 lat. 

Sieć Obserwatorów Burz podaje na swoim profilu: „Jordańska albo Izraelska równina? Nie! To Wielkopolska w ostatnich dniach!
Jak informuje nas pan Michał z miejscowości Rabowice, jest sucho, a miejscami bardzo sucho. Istotnie, w niektórych rejonach Polski można już mówić o suszy atmosferycznej oraz glebowej”. 

IMGW pokazuje grafikę z zaznaczonymi na czarno rzekami, które schną w oczach. Państwowy Instytut Geologiczny informuje: „Na obszarach objętych niżówką mogą wystąpić utrudnienia w zaopatrzeniu w wodę z płytkich ujęć wód podziemnych (indywidualne studnie gospodarskie) oraz z ujęć komunalnych eksploatujących pierwszy poziom wodonośny”.

Co to oznacza dla obywateli? W dobie pandemii i recesji gospodarczej nadchodzi kolejny kataklizm. Wszyscy odczujemy to w portfelu – cena warzyw może być w tym roku rekordowa.

Źródło: krakow.wyborcza.pl, IMGW, Polska z Sentinela, Sieć Obserwatorów Burz

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.