Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Uchylono zakaz korzystania z plastikowych butelek w amerykańskich parkach narodowych

butelki plastikowe

Uchylono zakaz korzystania z plastikowych butelek w amerykańskich parkach narodowych

Według szacunków zakaz sprzedawania napojów w plastikowych butelkach, funkcjonujący na terenie 23 amerykańskich parków narodowych, pozwalał na zmniejszenie zużycia plastikowych opakowań nawet o 2 miliony egzemplarzy. Przeliczając to na rzeczy mniej abstrakcyjne, można dodać, że było to odpowiednikiem zużycia 326 baryłek ropy naftowej, zajęcia obszaru wysypiska o powierzchni 350 m2 bądź wadze 50 ton.

B1
Reklama

Zrezygnowanie z decyzji o zakazie wykorzystywania tych opakowań zszokowało obrońców przyrody i z pewnością ucieszyło przemysł zajmujący się produkcją i wykorzystaniem plastikowych butelek.

Jak bowiem całą rzecz skwitowała Lauren DeRusha Florez, współpracowniczka dyrektora kampanii Corporate Accountability International (Międzynarodowej Odpowiedzialności Korporacyjnej): Przemysł wód butelkowanych prowadził długoletnią kampanię przeciwko tej zdroworozsądkowej polityce; wszystko po to, aby chronić swoje podstawowe interesy (…). To, że urzędnicy Trumpa widzieli korzyści w tej ustawie jeszcze w maju, a nagle zmienili ją miesiąc później moim zdaniem dość jednoznacznie wskazuje na to, że przemysł plastikowych wód butelkowanych za powyższą zmianą lobbował dolarami – dodała.

Reklama

Zgodnie z przedstawionym raportem, plan ograniczenia zanieczyszczeń w najsłynniejszych amerykańskich parkach narodowych wpłynął przede wszystkim na wycofywanie ze sprzedaży napojów w plastikowych opakowaniach. Powyższa, wydawać by się mogło, drobna decyzja przełożyła się na gigantyczne liczby, ponieważ około 332 miliony zwiedzających rokrocznie przybywa do amerykańskich parków narodowych. Zgodnie z wyliczeniami magazynu The Guardian, co minutę sprzedaje się milion napojów w plastikowych butelkach, a sześciu największych producentów napojów na świecie wykorzystuje zaledwie 6,6% tworzyw sztucznych pochodzących z recyklingu.

Najnowsze badania wskazują także na inny, mocno niepokojący fakt: te cząstki plastiku, które dostały się do morza, coraz częściej przenikają do żywności. Naukowcy odkryli powyższe cząstki już nie tylko w soli morskiej i rybach, ale także w piwie, miodzie i wodzie z kranu. Jak wynika z przedstawionych wyżej analiz, ograniczenie sprzedaży i korzystania z plastikowych butelek wpływa zatem korzystnie na ludzkie zdrowie.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.