1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ukończono I etap budowy farmy PV Jeziórko. Jej docelowa moc wyniesie ok. 220 MW

Ukończono I etap budowy farmy PV Jeziórko. Jej docelowa moc wyniesie ok. 220 MW

Jedna z czołowych firm wykonawczych w Polsce, SOLARTECH, zakończyła I etap budowy jednej z największych elektrowni fotowoltaicznych w Polsce – PV Jeziórko. Inwestycja zlokalizowana na Podkarpaciu jest realizowana na zlecenie największego producenta energii w Polsce – PGE Polskiej Grupy Energetycznej.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Kolejna gigantyczna farma słoneczna. Zasili 125 tys. gospodarstw

6 października 2023 r. odbyło się uroczyste zakończenie budowy I etapu PV Jeziórko. Instalacja jest zlokalizowana w gminie Grębów w okolicach Tarnobrzega. Na gruntach o powierzchni ok. 50 ha zainstalowano monokrystaliczne moduły fotowoltaiczne najnowszej generacji o mocy jednostkowej ponad 500 W i łącznej mocy ponad 50 MW. Bifacjalne moduły zostały dopasowane pod kątem warunków pogodowych w Polsce – w ten sposób instalacja będzie wykazywać wysoką efektywność produkcji bezemisyjnej energii elektrycznej.

Możliwość absorbowania światła z dwóch stron modułów PV pozwoli na zwiększenie wskaźnika produkcji o kilka procent.

– Bifacjalne moduły stają się standardem na rynku wykonawstwa farm fotowoltaicznych. Ich zastosowanie pozwala na uzyskanie wyższych wskaźników produkcji zielonej energii – mówi Bartłomiej Zysiński, prezes SOLARTECH.

W kolejnych etapach instalacja zostanie rozbudowana do mocy ok. 100 MW. Ma to nastąpić w 2024 roku. Docelowo farma osiągnie moc blisko 220 MW. Taki potencjał pozwoli na zasilenie w bezemisyjną energię elektryczną ok. 125 tys. gospodarstw domowych.

– Przed nami kolejny etap realizacji inwestycji. Ostatecznie PV Jeziórko stanie się jedną z największych elektrowni fotowoltaicznych, które stały się częścią energetycznego krajobrazu Polski. PV Jeziórko realnie odegra ważną rolę w procesie transformacji energetycznej w naszym kraju – dodaje Zysiński.

Polska fotowoltaika rośnie w siłę

Nowa elektrownia PV na Podkarpaciu realnie zwiększy potencjał fotowoltaiczny w Polsce, który według danych Agencji Rynku Energii (ARE) na koniec lipca br. wynosił ok. 15 GW.

– Cieszymy się, że po raz kolejny naszym usługom EPC zaufała PGE Polska Grupa Energetyczna. Obecnie jest to największy inwestor OZE w Polsce. Realizując budowę farm fotowoltaicznych stawiamy na realizację inwestycji zgodnie z harmonogramem, sprawne dostawy komponentów oraz najnowsze technologie. Od tego ostatniego czynnika często zależy efektywność funkcjonowania instalacji, co przekłada się ostatecznie na mniejsze koszty inwestycji. Sama technologia fotowoltaiczna od wielu lat sukcesywnie tanieje. To wszystko powoduje, że inwestycje w energetykę słoneczną są coraz popularniejsze – podsumowuje prezes SOLARTECH.

SOLARTECH to Polska spółka z siedzibą w Warszawie, będąca jednym z największych wykonawców farm fotowoltaicznych w Polsce. Na zlecenie największych inwestorów realizuje projekty fotowoltaiczne „pod klucz”, w formule EPC. Usługi firmy obejmują projektowanie farm PV, permitting, kontraktację, budowę oraz obsługę serwisową i monitoringi techniczne.

– Czytaj także: Orange Polska zasilane słońcem. Firma telekomunikacyjna kupi prąd od R.Power

Źródło: informacja prasowa – SOLARTECH

Fot. SOLARTECH

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.