Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ukradli 250 paneli z farmy fotowoltaicznej, a potem je podpalili. Grozi im 10 lat więzienia

Ukradli 250 paneli z farmy fotowoltaicznej, a potem je podpalili. Grozi im 10 lat więzienia

Ukradli 250 paneli z farmy fotowoltaicznej, a potem je podpalili. Grozi im 10 lat więzienia

Gorzowscy kryminalni aresztowali podejrzanych o kradzież paneli z farmy fotowoltaicznej. Straty sięgają ponad 400 tysięcy złotych, a złodziejom grozi nawet 10 lat więzienia. Chcieli zabrać innym energię ze słońca, a teraz sami nie zobaczą go przez wiele lat.

BANER MOBILEB1
Reklama

Ukradli 200 paneli z farmy fotowoltaicznej

Policjanci z Gorzowa zatrzymali trzy osoby, które usłyszały zarzuty za włamanie i kradzież ponad 200 paneli z farmy fotowoltaicznej. Podejrzani próbowali także ukraść kolejne moduły, za co również odpowiedzą. Spłoszeni uciekli i podpalili busa z zapakowanymi panelami.

Funkcjonariuszom udało się dotrzeć do podejrzanych w południowej części województwa lubuskiego. Sąd na wniosek prokuratora zdecydował o tymczasowym areszcie. Śledczy nadal pracują nad sprawą. Policjanci z gorzowskiej komendy gorzowskiej komendy pracowali nad ustaleniem podejrzanych od maja 2022 roku.

KSTAR 925x200 PL 1
Reklama

Wtedy właśnie pod osłoną nocy doszło do kradzieży na farmie fotowoltaicznej w Witnicy. 

Policjanci na tropie fotowoltaicznych złodziei

W nocy z 5 na 6 maja podejrzani weszli na zamknięty teren i włamali się do kontenera. Ze środka zabrali ponad 250 sztuk paneli fotowoltaicznych, akcesoria do ich montażu, a także kilka sztuk falowników, których łączna wartość to ponad 360 tysięcy złotych.

Tej nocy nikt jednak nie wezwał policjantów, a o zdarzeniu śledczy dowiedzieli się dopiero po kilku dniach. Do kradzieży kolejnego sprzętu mogło dojść w nocy 17 maja. Podejrzani ponownie przyjechali na teren farmy. Zdołali zapakować niemal całego busa, ale sytuację zauważył ochroniarz i wezwał policjantów. Spłoszeni mężczyźni podpalili auto z modułami i uciekli. Chcieli ukraść 140 sztuk paneli, ale nie udało im się to. Spaleniu uległo 70 sztuk modułów, które znajdowały się w aucie.

CFF Baner poziom mobile CFA 8.02 450 x 250 px 1CFF Baner poziom B3 CFA 8.02 1
Reklama

Po informacji o zdarzeniu na miejscu pracowali śledczy wraz z technikiem. Funkcjonariusze zbierali materiał dowodowy. Nad sprawą pracowali kryminalni z gorzowskiej komendy. Policjanci intensywnie poszukiwali śladów i informacji, które doprowadziłyby ich do podejrzanych. Praca operacyjna przyniosła skutek i policjanci zatrzymali trójkę podejrzanych w wieku 51, 38 i 22 lat, mieszkańców Zielonej Góry i okolic. Mężczyźni byli zaskoczeni przez policjantów. Podejrzani usłyszą także inne zarzuty.

Zbrodnia i kara

Po zebraniu niezbędnego w tej sprawie materiału dowodowego prokurator przedstawił trójce podejrzanych zarzuty kradzieży z włamaniem oraz usiłowania popełnienia tego samego przestępstwa. Dodatkowo dwóch z nich odpowie za posiadanie narkotyków

Mężczyznom grozi do 10 lat więzienia. Po zebraniu materiału dowodowego prokurator wystąpił z wnioskiem o areszt, do którego przychylił się sąd. Śledczy nadal pracują nad sprawą.

Karma wraca. Złodzieje paneli chcieli zabrać innym energię ze słońca, a teraz odpokutują za swoje czyny w ciemnej celi. Oby sprawiedliwość dosięgła także Rosjan, którzy ukradli Ukraińcom największą w ich kraju farmę fotowoltaiczną.

źródło i zdjęcia: lubuska.policja.gov.pl, zdj. główne – Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.