Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsze na świecie perowskitowe cenniki fotowoltaiczne polskiej firmy są testowane na stacji benzynowej Orlenu

Pierwsze na świecie perowskitowe cenniki fotowoltaiczne polskiej firmy testowane na stacji benzynowej Orlenu

Pierwsze na świecie perowskitowe cenniki fotowoltaiczne polskiej firmy są testowane na stacji benzynowej Orlenu

Perowskity, polska technologia fotowoltaiczna nowej generacji, testowane są na jednej z warszawskich stacji Orlenu. Etykiety zasilane perowskitowymi ogniwami działają nawet dzięki sztucznemu światłu i mogą zmieniać ceny wielokrotnie w ciągu dnia. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Polskie perowskity wchodzą do biznesu

Perowskit to minerał, z którego wykonane są bardzo cienkie, lekkie i elastyczne ogniwa fotowoltaiczne. To duża zmiana w stosunku do tradycyjnych ogniw krzemowych, ponieważ działają także w sztucznym świetle. Perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne polskiej firmy Saule Technologies osiągnęły niedawno światowy rekord wydajności w warunkach wewnętrznych. 

Teraz ogniwa testowane są przy współpracy z Orlenem. Wcześniej koncern energetyczny informował, że technologia wdrażana jest na stacji benzynowej w warszawskim Aninie

Etykiety zasilane ogniwami perowskitowymi PESL (perovskite electronic shelf label) mają zalety w stosunku do tradycyjnych, papierowych cenówek. Dzięki zastosowaniu elektroniki i algorytmów pozwalają na dynamiczne zarządzania cenami i promocjami. Dzięki temu możliwe dostosowanie cen produktów uwzględniające ich sezonowość, dostępność czy okresowe promocje. 

Perowskity w Warszawie

Ogniwa perowskitowe Saule Technologies, znacznie bardziej wydajne niż wykorzystywane np. w kalkulatorach ogniwa z amorficznego krzemu, zachowują wysoką sprawność w sztucznym świetle. Działają wydajnie nawet wtedy, gdy promienie światła – np. z lamp sufitowych – padają na nie pod dużym kątem, mogą zatem zasilać także etykiety produktów na dolnych półkach.

W ramach testów realizowanych wspólnie z Saule Technologies, na stacji ORLEN w Warszawie pojawiło się ponad 150 zasilanych światłem sztucznym etykiet PESL (ang. Perovskite Electronic Shelf Label). Docelowo pilotaż obejmie montaż ponad 1500 szt. etykiet.

Współpraca z Saule Technologies pozwoli udoskonalić rozwiązania stosowane na naszych stacji paliw, aby jeszcze celniej odpowiadać na oczekiwania klientówmówi Patrycja Panasiuk,  Z-ca Dyrektora Wykonawczego ds. Strategii i Innowacji oraz Relacji Inwestorskich PKN ORLEN.

Innowacyjne etykiety zasilane są poprzez dostęp do światła naturalnego lub sztucznego. PESL wyposażone są w dwu- lub trójkolorowy wyświetlacz, na którym można pokazać zarówno tekst, jak i grafikę.

Zastosowane w tym rozwiązaniu, zaawansowane ogniwo perowskitowe, ze względu na dużą wydajność pracy w sztucznym świetle, nie musi zajmować dużej powierzchni. Ogniwo jest w stanie zapewnić zasilanie etykiecie sklepowej przez okres wielu lat. Na obecnym etapie pilotażu, PKN ORLEN testuje kompatybilność systemu zarządzania elektronicznymi etykietami przy ograniczonym wolumenie elektronicznych etykiet. 

Następnym krokiem będzie zainstalowanie na całej stacji paliw etykiet w różnych rozmiarach odpowiadających poszczególnym produktom z oferty. Perowskity do swojej oferty wprowadziła już także Żabka. Jednocześnie Saule Technologies ciągle rozwiją swoją nowoczesną technologię perowskitową i myśli o kolejnych zastosowaniach. 

Saule Technologies i Bogini Słońca

Saule Technologies była pierwszą firmą na świecie, która zaczęła masowo produkować i sprzedawać fotowoltaiczne ogniwa perowskitowe wydajne nawet w sztucznym świetle. Polska firma produkuje wytwarza ogniwa słoneczne w swoim pilotażowym zakładzie od maja 2021 roku. Fabrykę w czerwcu odwiedził z najważniejszych europejskich polityków. 

Olga Malinkiewicz, szefowa Saule Technologies, nazywana jest „boginią słońca”. Zasłynęła opracowaniem taniej i prostej technologii tworzenia ogniw słonecznych na bazie perowskitów, a jej sukces zapoczątkował rewolucję w branży fotowoltaicznej. 

Będziemy starali się zaskakiwać nowymi zastosowaniami perowskitów przynajmniej raz na kwartał. Potencjalnych możliwości jest nieskończenie wiele, jednak nasze moce produkcyjne mają swoje ograniczenia. Niedawno otworzyliśmy naszą pierwszą fabrykę i teraz koncentrujemy się na produkcji etykiet.

Nasze plany są jednak oczywiście o wiele bardziej ambitne. Dlatego budujemy kolejne fabryki, żeby produkować na skalę masową. Chcemy wprowadzać nasze rozwiązania na skalę masową w sektorach transportu i budowlanym. Będziemy kontynuować projekty w obszarach Internet of Things, małej elektroniki i wielu innych komentowała premierę cenników Olga Malinkiewicz. 

źródło: orlen.pl, zdj. główne: sauletech.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.