Ukraiński uniwersytet będzie ogrzewany pompami ciepła

Ukraińskie media informują, że Uniwersytet im. Borysa Grinczenki w Kijowie zrealizował projekt instalacji pomp ciepła w celu ogrzewania budynków, basenu oraz zapewnienia ciepłej wody. Wartość inwestycji wyniosła 1,9 mln hrywien.

Instalacja w alternatywne źródła energii pozwoli ukraińskiej uczelni na zaoszczędzenie w skali roku 400 tysięcy hrywien na zaopatrzeniu infrastruktury szkolnej w ciepłą wodę. W budynku akademickim przy ul. Marszałka Tymoszenki 13 B zainstalowano 3 pompy ciepła. Główny cel ich działania to ogrzewanie basenu oraz zaopatrzenie budynku w ciepłą wodę. Jest to dla uniwersytetu forma uniezależnienia się od miejskiej sieci ciepłowniczej.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Nowa infrastruktura zmniejszy także obciążenie miejskich sieci grzewczych, co będzie skutkowało zmniejszeniem emisji dwutlenku węgla do powietrza.

Nie jest to pierwsza placówka szkolnictwa wyższego stawiająca na odnawialne źródła energii. Na terenie Uniwersytetu Cambridge o powierzchni 150 hektarów znajduje się 12 budynków mieszkalnych, na dachach których zainstalowano panele słoneczne o łącznej mocy 373 kW.

Charkowski Uniwersytet Narodowy im. Wasyla Karazina na Ukrainie planuje również zainstalować panele słoneczne i elementy energetyki wiatrowej na budynkach akademickich Wydziału Fizyki i Technologii.

Źródło: kyiv.comments.ua, elektrovest.net