Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu najbardziej przyjazną naturze polską uczelnią

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu najbardziej przyjazną naturze polską uczelnią

W ostatnich latach znacząco wzrósł trend na budownictwo przyjazne środowisku. Choć tego typu rozwiązania nie należą do tanich, to są niezwykle przyszłościowe. Jako najbardziej znany przykład tego typu budynku można podać wciąż powstający nowy kampus firmy Apple w Cupertino. Jest on tworzony pod każdym względem w zgodzie z naturą, bowiem zadecydowano o tym już na etapie projektowania.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

W Polsce nie ma aż tak spektakularnych budowli, jednakże z roku na rok zwiększa się ilość innowacyjnych projektów, także wśród rodzimych uczelni. Warto tutaj wspomnieć o oddanym niedawno do użytku Instytucie Nauk Geologicznych wchodzącym w skład Uniwersytetu Jagiellońskiego. Mimo zastosowania przy jego budowie tak zaawansowanych rozwiązań w zestawieniu World University Ranking „Green Metric” za najbardziej ekologiczną polską uczelnię został uznany Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Biorąc pod uwagę sposób tworzenia tego rankingu nie jest to jednak oszałamiający sukces. Oceniono bowiem 619 uczelni z całego świata, a zdobycie zaledwie 173. miejsca umożliwiało uzyskanie pozytywnego tytułu. Przy opracowywaniu tego zestawienia pod uwagę brane są takie aspekty, jak edukacja ekologiczna prowadzona na danej uczelni, przetwarzanie odpadów oraz rozwiązania logistyczne w zarządzanie wodą i energią. Wszystkie te rzeczy składają się na finalną ocenę w corocznym rankingu „Green Metric”. – UAM znalazł się w tym rankingu, ponieważ prowadzi prace nad zbudowaniem programu Zielonego Uniwersytetu, którego celem ma być nie tylko zwiększenie świadomości wśród społeczności akademickiej na temat zasad zrównoważonego rozwoju, oszczędzenia zasobów naturalnych, ale także wzmocnienie bądź zainicjowanie projektów badawczych i edukacyjnych, które dotyczą środowiska naturalnego – poinformowała uczelnia w oficjalnym komunikacie. W rankingu znalazły się także inne polskie uczelnie, jednakże ich miejsca są odległe. Uniwersytet Łódzki, po UAM druga polska uczelnia w zestawieniu, uzyskał dopiero 287. miejsce. Na dalszych miejscach znalazły się również m.in. Politechnika Krakowska oraz Uniwersytet Rolniczy w Krakowie. Zwycięzcą World University Ranking „Green Metric” została natomiast holenderska uczelnia Wageningen University & Research Centre.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.