Wiadomości OZE URE: tylko 55 MW nowych mocy OZE dodano w Polsce w 2018 roku 12 lutego 2019 Wiadomości OZE URE: tylko 55 MW nowych mocy OZE dodano w Polsce w 2018 roku 12 lutego 2019 Przeczytaj także OZE Magazyny energii w Europie rosną zbyt wolno. 470 GWh może nie wystarczyć do 2030 roku Europejski rynek bateryjnych magazynów energii (BESS) rozwija się w rekordowym tempie i w 2025 roku przekroczył 100 GWh łącznej pojemności. Mimo to analizy wskazują, że bez zdecydowanych zmian regulacyjnych i wdrożenia wspólnego europejskiego planu rozwoju magazynów energii Unia Europejska może nie osiągnąć do 2030 roku poziomu magazynowania energii niezbędnego do zapewnienia elastyczności i bezpieczeństwa systemu elektroenergetycznego. OZE 100 GWh magazynów energii od NatPower i Tesli. Europa zyska infrastrukturę BESS wartą miliardy Wielkoskalowe systemy magazynowania energii (BESS) stają się krytyczną częścią europejskiej sieci przesyłowej. Partnerstwo zawarte pomiędzy deweloperem projektów energetycznych a gigantem technologicznym z branży elektromobilności pozwala osiągnąć nową skalę operacyjną w tym sektorze. Podpisana umowa zakłada budowę magazynów o pojemności 25 GWh, z perspektywą rozszerzenia do ponad 100 GWh. Pozwoli to na unowocześnienie sieci oraz ograniczenie strat wynikających z braku elastyczności zeroemisyjnych źródeł energii. Jak czytamy w raporcie Urzędu Regulacji Energetyki, na koniec zeszłego roku do sieci podpiętych było łącznie 8593,43 MW systemów energii odnawialnej. To moc zaledwie o 55,083 MW wyższa, niż na koniec roku 2017. Reklama Wzrost ilości zainstalowanych w kraju zielonych mocy o zaledwie 0,64% wskazuje na dramatyczny spadek dynamiki rozwoju tego sektora. Zobrazowano to na wykresie poniżej. Wynik za rok 2018 jest jednym z najniższych zanotowanych rocznych wzrostów ilości zainstalowanych mocy OZE w Polsce od roku 2005. Zeszłoroczny wynik wypada jeszcze gorzej, jeśli porówna się go z rekordowym wzrostem dwa lata temu (w 2016 roku), gdy do sieci dołączono 1446 MW. Oznacza to wzrost o prawie 21%. Od tego czasu dynamika wzrostu spadła i ustabilizowała się. Obecnie w naszym kraju wykorzystuje się najwięcej energii wiatrowej. W zeszłym roku było to 68% wszystkich mocy OZE. Do 2016 roku systemy wiatrowe były też najszybciej rosnącą grupą mocy odnawialnych, ale aktualnie ich rozwój znacząco zwolnił. W zeszłym roku największy przyrost zaobserwować dało się w przypadku systemów fotowoltaicznych. W porównaniu do 2017 roku w kraju było o 43 MW więcej tego rodzaju instalacji. To aż 78% wszystkich nowych systemów OZE. źródło: URE Fot.: Canva Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.