Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Uroki kieszonkowych parków w antycznym mieście

park

Uroki kieszonkowych parków w antycznym mieście

W Atenach powstał ekologiczny koncept polegający na zmianie miejskich, szarych i zaśmieconych niegdyś przestrzeni w zielone kieszonkowe parki. Inicjatywa dąży do zwalczania skutków zanieczyszczeń środowiska, powietrza i obniżenia emisji.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Jak działa kieszonkowy park?

Park kieszonkowy, nazywany też pocket park lub miniparkiem jest, jak nazwa wskazuje niewielką, choć cenną alternatywą dla miejskich terenów parkowych.

Koncepcja pocket park narodziła się w USA. Powodem było szybkie tempo urbanizacji, które wraz z budową nowych obiektów przyniosło efekt betonowej dżungli.

image 5
źródło: GreekCity Times

Grecki park

Problem odpadów w greckiej stolicy, skłonił burmistrza Aten do wdrożenia kilku ekologicznych działań. Jednym z nich jest inwestycja w kieszonkowe parki, które powstają na terenach pełniących o tej pory nieestetyczną funkcję. Na miejscu śmietnisk, czy zaniedbanych i zachwaszczonych obszarów powstają zielone i zadbane małe parki. Mają pełnić funkcję chłodzącą podczas letnich upałów oraz poprawiać jakość życia mieszkańców stolicy.

Ekologiczna przemiana ma też pozytywne skutki dla rowerzystów. Zamknięte drogi zamieniły się w ścieżki dla pieszych i trasy rowerowe. Modernizuje się też stare, niedziałające fontanny.

Pocket parks sprawdzają się w przypadku gęsto zaludnionych miast. Ekolodzy i eksperci ds. ochrony środowiska promują to rozwiązanie także ze względu na funkcje społeczne. Takie skwerki zbliżają ludzi, a nawet pozwalają obniżyć skalę przestępczości, przemieniając ciemne i zaniedbane zakamarki w jasne, zielone obszary. To już drugi kieszonkowy park w dzielnicy Kolonos w Atenach. 

Gmina działa w ramach programu, uruchomionego niecałe 2 lata temu. Akcja zrzesza mieszkańców, firmy oraz organizacje do wspólnych działań na rzecz poprawy jakości życia w antycznej stolicy.

To jedna z tych małych zielonych oaz w sercu dzielnicy, które powstają w Atenach, na wzór miast, gdzie kieszonkowe parki zmieniły funkcjonowanie całych obszarów. To także wpływa pozytywnie na codzienność mieszkańcówkomentuje gmina.

Zielono wszędzie

Nowy kieszonkowy park został zaprojektowany w zgodzie z ekologią. Użyto przyjaznych dla środowiska materiałów budowlanych i surowców pochodzących z recyklingu. Wykorzystano także podziemny system nawadniania.

Do oświetlenia parku wykorzystuje się energię z zeroemisyjnego źródła energii, czyli instalacji fotowoltaicznej. Na wyświetlaczu można sprawdzać aktualne warunki pogodowe, np. stopień wilgotności, temperaturę i inne.

źródło: brightvibes.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.