Uroki kieszonkowych parków w antycznym mieście

Uroki kieszonkowych parków w antycznym mieście

W Atenach powstał ekologiczny koncept polegający na zmianie miejskich, szarych i zaśmieconych niegdyś przestrzeni w zielone kieszonkowe parki. Inicjatywa dąży do zwalczania skutków zanieczyszczeń środowiska, powietrza i obniżenia emisji.

Podcast

Jak działa kieszonkowy park?

Park kieszonkowy, nazywany też pocket park lub miniparkiem jest, jak nazwa wskazuje niewielką, choć cenną alternatywą dla miejskich terenów parkowych.

Koncepcja pocket park narodziła się w USA. Powodem było szybkie tempo urbanizacji, które wraz z budową nowych obiektów przyniosło efekt betonowej dżungli.

image 5
źródło: GreekCity Times

Grecki park

Problem odpadów w greckiej stolicy, skłonił burmistrza Aten do wdrożenia kilku ekologicznych działań. Jednym z nich jest inwestycja w kieszonkowe parki, które powstają na terenach pełniących o tej pory nieestetyczną funkcję. Na miejscu śmietnisk, czy zaniedbanych i zachwaszczonych obszarów powstają zielone i zadbane małe parki. Mają pełnić funkcję chłodzącą podczas letnich upałów oraz poprawiać jakość życia mieszkańców stolicy.

Ekologiczna przemiana ma też pozytywne skutki dla rowerzystów. Zamknięte drogi zamieniły się w ścieżki dla pieszych i trasy rowerowe. Modernizuje się też stare, niedziałające fontanny.

Pocket parks sprawdzają się w przypadku gęsto zaludnionych miast. Ekolodzy i eksperci ds. ochrony środowiska promują to rozwiązanie także ze względu na funkcje społeczne. Takie skwerki zbliżają ludzi, a nawet pozwalają obniżyć skalę przestępczości, przemieniając ciemne i zaniedbane zakamarki w jasne, zielone obszary. To już drugi kieszonkowy park w dzielnicy Kolonos w Atenach. 

Gmina działa w ramach programu, uruchomionego niecałe 2 lata temu. Akcja zrzesza mieszkańców, firmy oraz organizacje do wspólnych działań na rzecz poprawy jakości życia w antycznej stolicy.

To jedna z tych małych zielonych oaz w sercu dzielnicy, które powstają w Atenach, na wzór miast, gdzie kieszonkowe parki zmieniły funkcjonowanie całych obszarów. To także wpływa pozytywnie na codzienność mieszkańcówkomentuje gmina.

Zielono wszędzie

Nowy kieszonkowy park został zaprojektowany w zgodzie z ekologią. Użyto przyjaznych dla środowiska materiałów budowlanych i surowców pochodzących z recyklingu. Wykorzystano także podziemny system nawadniania.

Do oświetlenia parku wykorzystuje się energię z zeroemisyjnego źródła energii, czyli instalacji fotowoltaicznej. Na wyświetlaczu można sprawdzać aktualne warunki pogodowe, np. stopień wilgotności, temperaturę i inne.

źródło: brightvibes.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.