Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Uwięzione w klatce ciążowej. Jaka jest cena hamburgera w McDonald’s?

Uwięzione w klatce ciążowej. Jaka jest cena hamburgera w McDonald’s?

Gigant restauracji typu fast food 10 lat temu obiecał zrezygnować z chowu świń w stalowych ciążowych klatkach. w których zwierzęta nie są w stanie się nawet obrócić. Czy dotrzymał słowa?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Kojce i klatki równa się cierpienie zwierząt

Inwestor i miliarder Carl Icahn posiadający udziały w McDonald’s apeluje o wycofanie się z kupowania mięsa pochodzącego z ferm, które podtrzymują okrutny system przetrzymywania loch. Tak zwane kojce lub klatki ciążowe to stalowe pręty, które uniemożliwiają poruszanie się ciężarnych lub karmiących macior. Lochy przebywają w takich kojcach całą ciążę, czyli ok. 114 dni.

Według raportu opublikowanego przez Humane Society of the United States zwierzęta przebywające w klatce cierpią z powodu braku możliwości poruszania się, izolacji, mają liczne dysfunkcje psychiczne i fizyczne: zwiększone ryzyko infekcji dróg moczowych, osłabione kości, przerośnięte kopyta i inne problemy.

c2JF1BpnEuG3xMJGlw9ij7oxI3fX4nhRHRpcUNfJyMQJV73HRM3V8mC96jIO1h8UA

Klatka ciążowa, fot. fr.wikipedia.org/Maqi

Na wolności, maciory i ich potomstwo wykazują całkiem inne zachowania

– Maciory to kochające i opiekuńcze matki. W warunkach naturalnych pod koniec czteromiesięcznej ciąży locha zbiera różne materiały, aby zbudować gniazdo dla swoich młodych. Maciory są bardzo czujne i opiekuńcze wobec swojego potomstwa. Kiedy ich prosięta zaczynają wędrować poza zasięg wzroku, matki nawołują je ciągle, aby pozostać z nimi w kontakcie. Prosięta spędzają wiele godzin bawiąc się ze sobą, a nawet dorosłe świnie wykazują podobne wesołe zachowanie – tłumaczy organizacja dobrostanu zwierząt Proveg.

Mieli z tym skończyć

W 2012 roku amerykańska sieć McDonald’s zobowiązała się zakończyć interesy z tymi firmami i farmami, które przetrzymują zwierzęta w okrutnych warunkach, czyli stalowych kojcach. Jak podaje portal Plant Based News, inwestor Carl Icahn po 10 latach przypomniał sieci o danej obietnicy. Twierdzi, że sieć nie dotrzymała słowa, a lochy nadal przetrzymywane są w skandalicznych warunkach.

Inwestor wzywa McDonald’s do zakończenia przetrzymywanie ciężarnych świń w ciasnych klatkach. Większość światowych organizacji prozwierzęcych mówi jednogłośnie, że taki sposób przetrzymywania zwierząt, jest okrutny i skandaliczny.

McDonald’s a dobrostan zwierząt

Co na to dział zrównoważonego rozwoju McDonald’s? Przedstawiciele powiedzieli, że „niemożliwe” jest natychmiastowe zakończenie tej praktyki, ponieważ byłoby to sprzeczne z wiedzą weterynaryjną i sprzeczne z dążeniem firmy do dostarczania klientom wysokiej jakości produktu po przystępnej cenie.

Kojce ciążowe są zakazane w co najmniej 10 stanach, w tym w Kalifornii, Kolorado i na Florydzie. Ale mięso dostarczane do restauracji pochodzi głównie spoza USA. Przyczyną okrutnego traktowania zwierząt gospodarskich, jest rozwój masowej hodowli przemysłowej. Warunki, w jakich przebywają zwierzęta, a których mięsa, jest sprzedawane w sieciach sklepów i restauracji na całym świecie nie mają nic wspólnego ze zdeklarowanym powszechnie dobrostanem zwierząt.

źródło: plantbasednews.org, humanesociety.org, proveg.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.