W 2019 r. Polska wzbogaci się o instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy nawet 1 GW

Opublikowany niedawno przez Instytut Energetyki Odnawialnej raport „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2019” wskazuje, że branża odnawialnych źródeł energii ma się w naszym kraju coraz lepiej. Według prognoz opracowanych przez IEO już w 2020 r. fotowoltaika ma szansę stać się drugą technologią OZE w Polsce, tuż po farmach wiatrowych.

Zgodnie z zestawieniem przygotowanym przez IEO jeszcze pod koniec 2018 r. łączna moc zainstalowana w fotowoltaikę wynosiła 500 MW. Dane pochodzące z maja tego roku wskazały, że liczba ta na przestrzeni niecałych pięciu miesięcy wzrosła aż do 700 MW. Wyniki te z pewnością wzrosną jeszcze w czerwcu tego roku, kiedy to dokończone zostaną inwestycje pochodzące z II aukcji OZE.

Autorzy raportu podkreślają, że za wzrost zainteresowania odnawialnymi źródłami energii, w tym głównie fotowoltaiką, odpowiada niestabilna sytuacja na rynku energetycznym, związana ze zmieniającymi się cenami prądu. Nie bez znaczenia jest również zwiększająca się świadomość ekologiczna obywateli. Wśród podmiotów decydujących się na korzystanie z fotowoltaiki prym wiodą gospodarstwa jednorodzinne – to właśnie tam w ubiegłym roku zamontowano aż 75% wszystkich instalacji PV. Pozostałe zostały zagospodarowane w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.

Na temat rozwoju fotowoltaiki w Polsce pozytywnie wypowiadają się przedstawiciele IEO. Zdaniem autorów raportu w samym 2019 r. na terenie Polski pojawią się nowe instalacje fotowoltaiczne o łącznej mocy nawet 1 GW, co sprawi, że pod koniec tego roku moc skumulowana instalacji PV wyniesie 1,5 GW.

– Będzie bardzo duży ruch na rynku prosumenta biznesowego, autoproducenta i energetyki przemysłowej, tak że spodziewamy się, że te przyrosty, które w tym roku sięgną 1 GW, będą kontynuowane w tym samym tempie. Na poziomie Unii Europejskiej te przyrosty roczne wynoszą w granicach 15–20 MW. To Polska może być głównym rynkiem, jeśli chodzi o wzrost mocy zainstalowanych w pierwszych latach przyszłej dekady – zauważył Grzegorz Wiśniewski, prezes zarządu Instytutu Energetyki Odnawialnej.

Raport „Rynek fotowoltaiki w Polsce 2019” można pobrać ze strony IEO: https://ieo.pl/pl/projekty/raport-rynek-fotowoltaiki-w-polsce-2019.