Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W ciągu dwudziestu lat odrodził się las o powierzchni Francji

las

W ciągu dwudziestu lat odrodził się las o powierzchni Francji

W ciągu ostatnich 20 lat wycięto 386 mln hektarów lasów na świecie. Jednocześnie w sposób naturalny zregenerowały się lasy o powierzchni porównywalnej z obszarem Francji.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Bez ingerencji człowieka

Regeneracja lasów polega na tym, że naturalnie odradzają się one bez pomocy człowieka. Jego minimalna interwencja może polegać na usuwaniu roślin inwazyjnych i odgradzaniu terenów, aby nie przedostały się na nie zwierzęta gospodarskie.

Naturalne, czyli lepsze

W ten sposób od 2000 roku na obszarze 59 mln hektarów odrodziły się nowe drzewa. Dostrzegli to eksperci WWF, przeglądając zdjęcia satelitarne. Jak zapewniają naukowcy, naturalnie regenerujące się lasy mają większy potencjał pochłaniania CO2 niż drzewa posadzone w ramach gospodarki leśnej. Obszar 59 mln hektarów może pochłonąć rocznie nawet 5,9 gigaton dwutlenku węgla.

Drzew ciągle za mało

Lasy, o których mowa, zregenerowały się m.in. w Mongolii, Afryce Środkowej i Kanadzie. Odrodził się również las na atlantyckim wybrzeżu Brazylii. Ten ostatni ciągle zajmuje jednak tylko 12 proc. pierwotnej powierzchni. Według naukowców musi się on zwiększyć o połowę, aby przetrwały tam gatunki endemiczne. 

Źródło: bbc.com

Fot. Luca Bravo / Unsplash

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.