Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Finlandii powstał magazyn energii ze zużytych akumulatorów Tesli

W Finlandii powstał magazyn energii ze zużytych akumulatorów Tesli

W Finlandii powstał magazyn energii ze zużytych akumulatorów Tesli

Fińska firma stworzyła magazyn energii ze zużytych akumulatorów Tesli. Niedawno Finowie pozyskali dofinansowanie i planują znacznie zwiększyć produkcję. Na czym polega ta technologia?

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Magazyn energii ze zużytych akumulatorów Tesli

Finowie z firmy Cactos stworzyli magazyn energii ze zużytych akumulatorów Tesli. Ich projekt jest dowodem na możliwość zagospodarowania zużytych baterii aut elektrycznych w zgodzie z ochroną środowiska. Systemy bateryjne budowane przez Finów połączone są ze sobą za pośrednictwem usługi w chmurze. Usługa ułatwia synchronizację stanu naładowania akumulatorów. Energia jest magazynowana i uwalniana w zależności od zapotrzebowania i ceny energii.  

Firma Cactos, która opracowała inteligentny system magazynowania energii, zebrała łącznie 2,5 miliona euro dofinansowania. Środki zostaną wykorzystane na produkcję nowych magazynów energii oraz rozbudowę obecnego zakładu. Ze względu na duży popyt firma osiągnęła już granice swoich zdolności produkcyjnych w ciągu zaledwie kilku miesięcy. Na zwiększenie sprzedaży produktów fińskiej firmy wpływ miał trwający kryzys energetyczny.

System magazynowania energii oferują firmom rozwiązanie do zarządzania ryzykiem wynikającym z dużych wahań cen na rynku energii elektrycznej, co w obecnych warunkach jest szczególnie istotne dla ciągłej pracy wielu przedsiębiorstw. Na czym dokładnie polegają magazyny energii oparte na bateriach Tesli? 

Drugie życie baterii

Magazyny energii o pojemności 100 kWh powstają z przetworzonych akumulatorów pojazdów elektrycznych Tesli, które Cactos pozyskuje m.in. z Norwegii i Szwecji. Dzięki technologii opracowanej przez fińską firmę, akumulatory pochodzące z recyklingu mogą być ponownie wykorzystywane w efektywny i bezpieczny sposób. 

Firma dąży do 10-krotnego wzrostu produkcji jednostkowej. Do kwietnia 2024 roku Cactos planuje wprowadzić na rynek 100 jednostek, czyli 10 MWh magazynów energii.

Pierwszy rok naszej działalności dobiega końca. W pierwszym półroczu wprowadziliśmy na rynek za własne środki jeden z najnowocześniejszych na świecie systemów magazynowania energii elektrycznej. Po ogłoszeniu, popyt na nasz produkt był wyjątkowo duży, a dodatkowe fundusze, które teraz uzyskaliśmy, dają nam dobre warunki do zaspokojenia tego popytu.

Cieszymy się również, że mamy na pokładzie Superhero Capital jako inwestora. Ich zespół myśli o energetyce bardzo podobnie jak my – zrównoważony wzrost produkcji energii odnawialnej wymaga inteligentnych i łatwo dostępnych systemów magazynowania energii
powiedział dyrektor generalny i założyciel Cactos, Oskari Jaakkola.

Magazyny energii elektryczne wspierają fińską sieć elektroenergetyczną, wyrównując różnice w podaży i popycie. W praktyce wyrównanie polega na tym, że gdy więcej energii elektrycznej jest wytwarzane niż zużywane, system ładuje energię, a gdy brakuje energii elektrycznej, system uwalnia ją do sieci.

Sterowanie poszczególnymi magazynami energii odbywa się za pośrednictwem usługi chmurowej Cactus, która przez całą dobę za pomocą algorytmów optymalizuje pracę każdego magazynu energii elektrycznej. System generuje oszczędności m.in. wykorzystując dobowe wahania cen energii elektrycznej oraz uwalniając zmagazynowaną energię elektryczną na potrzeby własne nieruchomości w okresie największego zużycia.

Magazyny energii to konieczność

Inteligentne magazyny energii generują oszczędności i umożliwiają transformację energetyczną

Firmy martwią się dostępnością energii i zmiennością rynku. Nadchodząca zima zapowiada się szczególnie trudna, ale nawet w dłuższej perspektywie różnice czasowe między produkcją a zużyciem energii elektrycznej będą powodować problemy, dopóki nie znajdziemy sensownych rozwiązań w zakresie odzyskiwania energii. Chcemy pomóc firmom chronić własne dostawy energii i zarządzać ryzykiem rynkowym, oferując łatwe w użyciu rozwiązania do magazynowania energii. Nasz magazyn energii Cactos One nie wymaga początkowej inwestycji i działa niezależnie kontynuuje Jaakkola.

Wiosną 2023 roku fińska firma planuje znacznie zwiększyć produkcję, aby sprostać wysokiemu popytowi. Cactos niedawno podpisał umowę o współpracy z firmą Oomi Energia, która ma ponad 400 000 klientów. Obecnie do największych klientów Cactos należy m.in. Helsinki Kaupungin Asunnot Oy, największy właściciel nieruchomości w Finlandii. W około 50 tys. mieszkań należących do spółki mieszka ponad 92 tys. mieszkańców.

Zdecydowaliśmy się na zamówienie systemu magazynowania energii Cactos dla naszej nieruchomości w Pukinmäki. Magazyn energii gwarantuje dostawy energii elektrycznej w sytuacjach kryzysowych, automatycznie optymalizuje swoją pracę w oparciu o zużycie nieruchomości oraz maksymalizuje korzyści z naszej lokalnej produkcji energii słonecznej. Cieszymy się na współpracę z Cactos – mówi Jenni Venäläinen, kierownik projektu Helsinki Kaupungin Asunnot Oy.

Finowie inwestują także w niekonwencjonalne pomysły na systemy bateryjne. Magazyn energii cieplnej na bazie piasku zademonstrowały firma Polar Night Energy i Vatajankoski – przedsiębiorstwo energetyczne z siedzibą w zachodniej Finlandii. Jest to pierwsze na świecie komercyjne rozwiązanie bazujące na przechowywaniu energii elektrycznej w piasku w postaci ciepła, które dystrybuowane jest później w sieci ciepłowniczej.


źródło: en.cactos.fi, zdj. główne: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.