Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Gdańsku powstała największa fabryka magazynów energii w Europie

W Gdańsku powstała największa fabryka magazynów energii w Europie

Dostawca ogniw i systemów bateryjnych Northvolt, ogłosił zakończenie budowy największej fabryki magazynów energii w Europie, zasilanej przez odnawialne źródła energii. Zakład powstał w Gdańsku, a prace produkcyjne mają ruszyć jeszcze w tym roku. 

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Największa fabryka magazynów energii w Europie

Budowa nowej fabryki rozpoczęła się jesienią 2021 roku. Chociaż planowo produkcja miała rozpocząć się rok temu, termin wykończenia budynku przesunął się aż do teraz. W tym czasie wybudowano obiekty o łącznej powierzchni 25 tys. m2, a są to: hala produkcyjna, budynek biurowy, dwa magazyny wysokiego składowania wraz z potrzebną infrastrukturą techniczną, portiernią, parkingami i drogami wewnętrznymi. Całą inwestycję wycenia się na 200 mln dolarów.

Oprócz tego na terenie działki inwestycyjnej powstały dwa zbiorniki retencyjne oraz kilkanaście ogrodów deszczowych. A to nie wszystkie ekologiczne rozwiązania, jakie wykorzystuje fabryka w Gdańsku. 

Zakład produkcyjny Northvolt zasilany jest energią elektryczną pochodzącą wyłącznie z odnawialnych źródeł. Wpisuje się to w model działalności naszej firmy, który zakłada wykorzystywanie jedynie zielonej energii we wszystkich fabrykach zlokalizowanych w Polsce, Szwecji i Niemczech oraz stosowanie surowców pochodzących z recyklingu – mówi Robert Chryc-Gawrychowski, prezes oddziału Northvolt w Polsce.

Produkty pochodzące z gdańskiej fabryki to przede wszystkim stacjonarne i mobilne magazyny energii oraz systemy bateryjne, które mają wspierać transformację energetyczną przemysłu i branży budowlanej. Kluczowymi klientami oddziału Northvolt w Polsce są m.in. Fluence (spółka należąca do Siemens), producent maszyn górniczych Epiroc czy producent sprzętu budowlanego Pon Equipment. 

Nowe miejsca pracy 

Proces produkcyjny w nowej fabryce w Gdańsku ma ruszyć pod koniec tego roku. Jednak zanim to się stanie, Northvolt musi zainstalować linie produkcyjne oraz wyposażyć laboratoria, biura i pomieszczenia socjalne. 

Rekrutacja do nowego zakładu produkcyjnego w Gdańsku rozpoczęła się już w 2022 roku. Na ten moment oddział Northvolt w Polsce zatrudnia już około 330 pracowników. Docelowo, w fabryce będzie pracować 500 osób, tak więc firma nadal intensywnie poszukuje m.in. operatorów produkcji, magazynierów, inżynierów, techników automatyki, utrzymania ruchu, inspektorów jakości, specjalistów ds. zakupów, księgowości czy BHP.

Wszystkie osoby zainteresowane pracą w firmie Northvolt zapraszamy do odwiedzenia naszej strony internetowej, gdzie można znaleźć kilkadziesiąt ofert pracy. Dla naszych pracowników mamy przygotowane liczne benefity, takie jak dopłaty do posiłków, dojazdów, finansowanie szkoleń i nauki języka angielskiego czy prywatna opieka medycznamówi Anna Sobolewska, dyrektor ds. komunikacji.

Northvolt ma 1,1 mld dolarów na rozwój fabryk w Europie

Firma Northvolt została założona w 2016 roku z misją budowy najbardziej ekologicznej baterii na świecie o minimalnym śladzie węglowym i najwyższych możliwościach recyklingu, aby zapewnić europejską transformację ku zdekarbonizowanej przyszłości. Od tamtej pory podpisała już kontrakty na blisko 55 mld dofinansowania. 

W zeszłym roku organizacja poinformowała, że pozyskała kolejne finansowanie na ekspansję produkcji systemów bateryjnych. Najważniejszym aspektem strategii Northvolt jest zbudowanie własnych kompetencji oraz pełnego łańcucha wartości baterii, włączając w to produkcję materiału katodowego oraz recykling.

Źródło i fot. główna: mat. prasowe

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.