Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W Gdańsku powstanie wielki akumulator.  Będzie wysoki na 16 pięter i pomieści 10 basenów olimpijskich

W Gdańsku powstanie wielki akumulator.  Będzie wysoki na 16 pięter i pomieści 10 basenów olimpijskich

Ruszył kolejny etap modernizacji Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Gdańsku. Inwestycja ma potrwać do 2028 roku i zakłada powstanie systemów, które zapewnią ekologiczne ciepło mieszkańcom stolicy Pomorza. W planach jest wzbogacenie elektrociepłowni o cztery pompy ciepła, a także olbrzymi akumulator.

Reklama

Co nowego w gdańskiej elektrociepłowni?

Gdańska elektrociepłownia jest jedną z najnowocześniejszych w kraju. Półtora roku temu to właśnie tam oddano do użytku pierwszą w Polsce kotłownie z kotłami elektrodowymi, zasilanymi prądem. Dopełnieniem tej inwestycji mają być cztery pompy ciepła, które jako kolejne pojawią się w EC Gdańsk. Łączna moc tych urządzeń wyniesie 80 MW. Prawdziwe wrażenie robi jednak drugi element inwestycji, a mianowicie akumulator ciepła, który charakteryzuje się przede wszystkim olbrzymimi rozmiarami.

Akumulator w gdańskiej elektrociepłowni będzie miał kształt walca o wysokości 60 metrów i średnicy 30 metrów. Wysoki na 16 pięter obiekt wypełni 35 milionów litrów wody, a więc tyle, ile mieści się w 10 basenach olimpijskich. Zadaniem akumulatora będzie gromadzenie ciepła w momentach, w których zapotrzebowanie na nie będzie mniejsze niż produkcja. Pozwoli to zmniejszyć ilość paliwa spalanego w kotłach. Temperatura wody zgromadzonej w akumulatorze będzie utrzymana na poziomie około 98˚C.

Krok ku zielonemu ciepłu

Jak podkreślają przedstawiciele PGE Energia Ciepła i rządu, innowacje zaplanowane w EC Gdańsk stanowią ważny krok ku temu, aby również ogrzewanie miało jak najmniejszy wpływ na klimat.

“Podobnie jak w przypadku całej energetyki, także ciepłownictwo systemowe przechodzi proces zielonej transformacji i zastępowania węglowych źródeł wytwarzania ciepła rozwiązaniami nisko- i zeroemisyjnymi. Realizowana w Gdańsku inwestycja, podobnie jak inne prowadzone w całym kraju, zwiększają bezpieczeństwo cieplne mieszkańców i znacząco ograniczają wpływ na środowisko naturalne. Ograniczenie emisji CO2 przy produkcji ciepła będzie miało również pozytywny wpływ na koszty wytwarzania energii cieplnej dostarczanej odbiorcom” – powiedział Karol Rabenda, podsekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Zgodnie z danymi podanymi przez PGE Energia Ciepła, zielona transformacja elektrociepłowni wpłynie pozytywnie również na jakość powietrza w Gdańsku. Nowe rozwiązania zmniejszą konsumpcję oleju lekkiego o 4 tys. ton, a paliwa węglowego o blisko 25%. To o dwa i pół tysiąca mniej wagonów z węglem wjeżdżających do Gdańska. W efekcie o prawie 300 tys. ton rocznie obniży się emisja dwutlenku węgla w elektrociepłowni.

Czytaj także: Pierwsza taka instalacja na świecie! W elbląskiej elektrociepłowni będzie produkowany zielony wodór

Źródło: pgeenergiaciepla.pl

Fot. Canva, PGE Energia Ciepła

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.