Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowy gracz na rynku pomp ciepła. Corab inwestuje w coraz popularniejszą technologię

Nowy gracz na rynku pomp ciepła. Corab inwestuje w coraz popularniejszą technologię

Popularność pomp ciepła stale rośnie. Nic dziwnego, że kolejne firmy z branży OZE interesują się tym wyjątkowo dynamicznym rynkiem. Corab, jeden z największych krajowych producentów paneli FV, również zamierza rozszerzyć swoje portfolio o pompy ciepła.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Corab będzie produkował pompy ciepła. Ten rynek stale rośnie

Corab zamierza poszerzyć swoją ofertę o gruntowe pompy ciepła i zasobniki ciepłej wody użytkowej. Będą to kolejne elementy systemu Corab Solution, który ma pomóc klientom w osiągnięciu niezależności energetycznej. Do tej pory firma zajmowała się głównie produkcją i dystrybucja paneli fotowoltaicznych. Wkroczenie na rynek pomp ciepła nie powinno jednak dziwić. Te urządzenia grzewcze są rekomendowane przez unijną politykę klimatyczną, pozwalają na ekologiczne ogrzanie domu, a także znaczne obniżenie kosztów funkcjonowania gospodarstw domowych i biznesu.

Aktualnie w krajach UE zainstalowanych jest około 20 mln pomp ciepła, a jeśli spełnione zostaną wytyczne unijnego programu RePowerEU, do 2030 będzie ich nawet 3 razy więcej. W samej Polsce do tego czasu ma pojawić się ponad 3 mln tego typu urządzeń. Tak gwałtowny wzrost zapotrzebowania to wielka szansa dla producentów OZE, którą Corab chce wykorzystać.

„Od dawna analizujemy perspektywy rozwoju rynku pomp ciepła oraz ewolucji technicznej tych urządzeń. Wiedzieliśmy, że jeśli kiedyś zdecydujemy się na ich produkcję, to kluczowy będzie wybór najbardziej odpowiedniej technologii oraz partnera, który nie tylko dostarczy najlepsze podzespoły, ale też realnie zaangażuje się w proces tworzenia wysokiej jakości produktu końcowego. Taki produkt musi być wolny od wad starszych technologii oraz gwarantować zgodność z przyszłymi zaostrzonymi wymogami dla tych urządzeń. Stworzymy rozwiązanie umożliwiające realizację naszej ambitnej wizji rozwoju spółki oraz spełniające potrzeby zarówno klientów, jak i instalatorów.” – powiedział Piotr Markowski, prezes zarządu Corab S.A.

Partnerstwo z duńskim potentatem i sześć modeli pomp

Corab będzie produkował pompy ciepła we współpracy z duńską firmą Danfoss. Przedsiębiorstwo od kilkudziesięciu lat zajmuje się produkcją komponentów i rozwiązań technologicznych w branży chłodniczej. Danfoss udostępni polskiej spółce wysokiej jakości podzespoły oraz wsparcie inżynierskie ekspertów. Corab planuje wypuścić na rynek trzy modele pomp ciepła z gruntowym wymiennikiem o mocy 8, 12 i 16 kW, a także trzy wysokotemperaturowe modele, których moc wyniesie 40, 60 i 80 kW. Pompy ciepła wytwarzane będą w fabryce spółki w Bartoszycach, a zasobniki ciepłej wody użytkowej w logistycznym centrum spółki w Gliwicach. Powstaną więc dwie linie produkcyjne, co pozwoli na docelowe zatrudnienie ponad 70 pracowników.

Polska zagłębiem pomp ciepła

Ze względu na rosnącą popularność i dynamiczny rozwój branży pomp ciepła, coraz więcej firm decyduje się na budowę w Polsce fabryk tych urządzeń. Corab nie jest pierwszym polskim przedsiębiorstwem, które zainteresowało się tematem. W maju tego roku firma Kostrzewa, która do tej pory produkowała głównie kotły na pellet, ogłosiła, że wybuduje fabrykę pomp ciepła w Giżycku. W naszym kraju powstają również fabryki zagranicznych firm. Szwedzka spółka Aira planuje otwarcie fabryki pomp ciepła we Wrocławiu, a podobne inwestycje prowadzą lub planują również japońskie Toshiba, Daikin i Fujitsu oraz niemieckie Viessmann i Bosch.

Czytaj także: We Wrocławiu fabryka autobusów zyska nowe życie. Będą tam produkowane pompy ciepła

Źródło: materiał prasowy

Fot. materiał prasowy – Corab

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.