Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

We Wrocławiu fabryka autobusów zyska nowe życie. Będą tam produkowane pompy ciepła

We Wrocławiu fabryka autobusów zyska nowe życie. Będą tam produkowane pompy ciepła

W marcu br. firma Volvo Buses poinformowała o stopniowym wygaszaniu i zamknięciu w 2024 roku fabryki we Wrocławiu. Dziś już wiadomo, że to miejsce zyska nowe życie za sprawą innego szwedzkiego producenta. Dzięki temu we wrocławskim zakładzie produkowane będą pompy ciepła.

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Fabryka Volvo przekształci się w zakład produkujący pompy ciepła

Drugie życie temu miejscu da szwedzka spółka Aira, należąca do Northvolt, producenta baterii do e-aut i magazynów energii. Kiedy fabryka we Wrocławiu  rozpocznie nową działalność?

ECuSFv9KE1awph9ityAkcuwlbjvub1yteDAmkITlOQWHwbp1EbqlaEhE3MIkpIRhyzbwUetrVA1r8CPk7Epfg90NIWrVD2K5zqqU3LtuGwi3N0Glfq En8S6IJf HneI795HEoH2LXyYWh0PdX8nps0
We Wrocławiu fabryka autobusów zyska nowe życie. Będą tam produkowane pompy ciepła. Źródło: volvobuses.com

Aira już zbiera zespół, włączając w niego m.in. pracowników Volvo Buses (w fabryce Volvo Buses pracuje ok. 1,5 tys. osób). Oprócz tego prowadzi rekrutację na kilkadziesiąt stanowisk. 

– Nie wszystkich zatrudnimy (red: pracowników Volvo Buses), bo docelowo będziemy mieć kilkuset pracowników. Volvo Buses wygasza produkcję, my będziemy ją zwiększać, więc się uzupełniamy. To właśnie kompetencje osób z Volvo Buses były kluczowe przy wyborze lokalizacji fabryki. Branża motoryzacyjna jest najbardziej wymagająca, zatrudnia najbardziej wykwalifikowanych specjalistów, więc chcemy zatrzymać jak najwięcej pracowników fabryki mówi Martin Lewerth.

Produkcja pomp ciepła we Wrocławiu przez szwedzkiego producenta rozpocznie się w I lub II kw. 2024 roku. Inwestycja ma kosztować kilkaset milionów euro.

– Będziemy inwestować stopniowo, dopasowując produkcję do zapotrzebowania. Docelowe moce produkcyjne to 500 tys. urządzeń roczniewyjaśnia Martin Lewerth, prezes Airy.

Kto produkuje w Polsce pompy ciepła?

W maju informowaliśmy, że jest spora szansa na budowę kolejnej, już piątej zagranicznej fabryki pomp ciepła w Polsce. Nadal nie wiadomo, czy Fujitsu zdecyduje się na inwestycję w naszym kraju. Do tej pory nad Wisłą swoje fabryki postawiły: Toshiba, Daikin, Viessmann i Bosch.

Ostatnia z wymienionych firm ogłosiła w kwietniu bieżącego roku, że zainwestuje ponad 260 mln euro w fabrykę pomp ciepła w Dobromierzu, w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej WSSE Invest-Park. Jej budowa ma rozpocząć się w 2024 roku, a do 2027 roku Bosch zatrudni 500 osób.

Z kolei Viessmann ogłosił w 2022 roku, że wyłoży 200 mln euro w fabrykę pomp ciepła w Legnicy. Otwarcie jej niemiecka firma zaplanowała w 2023 roku. Po ukończeniu nowy zakład Viessmann znacząco przyczyni się do dostarczania pomp ciepła na rynki Europy Środkowo-Wschodniej. Ma to znaczenie w kontekście dążenia do niezależności od paliw kopalnych, zwłaszcza rosyjskiego gazu.

Najwięcej do tej pory na fabrykę w Polsce produkującą pompy ciepła wydała firma Daikin Europe. Japoński koncern na ten cel przeznaczy aż 300 milionów euro. Fabryka Daikin Europe stanie w Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w lipcu 2024 roku.

Źródło: volvobuses.com, pap

Fot: volvobuses.com, Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.