Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W jaki sposób możemy walczyć z plastikiem?

W jaki sposób możemy walczyć z plastikiem?

W walce z plastikiem nie jesteśmy skazani na przegraną. Wiele zależy od naszych codziennych wyborów – możemy zrezygnować z jednorazowych reklamówek foliowych na rzecz ich bawełnianych odpowiedników lub zrezygnować z picia butelkowanej wody mineralnej i zastąpić ją wodą pochodzącą z kranu.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Chęć zrezygnowania z plastikowych opakowań jednorazowego użytku coraz częściej deklarują także rodzime urzędy i instytucje państwowe. Część z nich chce dołączyć do walki o środowisko i zrezygnować z korzystania z jednorazowych opakowań, takich jak plastikowe bądź styropianowe kubki i talerze. Dodatkowo kilka instytucji w kraju zdecydowało się na zakup np. butelkomatów.

– 370 mln ton – to masa plastiku, jaką rocznie produkuje gospodarka światowa dla naszego środowiska. To bardzo duża liczba. Tym bardziej jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że połowa plastiku, jaka powstała do tej pory na naszej planecie, została wytworzona w przeciągu ostatnich 19 lat. 40% tego plastiku wykorzystujemy do jednorazowych opakowań, takich jak woreczki czy butelki, a te trafiają dalej do światowych wód i oceanów, tam wpływając bardzo źle na zagrożone gatunki. Miasta od lat starają się walczyć z tym wielkim wyzwaniem – Kraków już jakiś czas temu wprowadził butelkomaty i w ślad za Krakowem idzie Warszawa – zauważyła Joanna Maraszek, redaktorka portalu Świat OZE.

Na początek w stolicy pojawi się 10 butelkomatów. Będą one przyjmowały butelki szklane, plastikowe oraz aluminiowe puszki. Urządzenie będzie działało w oparciu o specjalną aplikację. W zamian za wrzucenie odpadów do automatu można otrzymać specjalne ECO-punkty, które będzie można wymienić np. na bilety do kina bądź zniżki na zakupy lub kawę.

Mniej szczęścia miał natomiast krakowski butelkomat: choć pojawił się najwcześniej, to został już usunięty z urzędu miasta. Powróci na swoje miejsce, gdy znajdą się na to odpowiednie środki.

W Sosnowcu można już skorzystać z butelkomatów, a każda wrzucona do nich butelka bądź puszka to 10 gr, które zostanie przekazane na rzecz rozwoju lokalnych klubów sportowych. Dodatkowo z myślą o środowisku prezydent miasta podpisał specjalne rozporządzenie o zakazie stosowania jednorazowych opakowań i naczyń w podległych samorządowi placówkach.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.