Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

W jakim kierunku zmierza rynek energii odnawialnej?

microsoft

W jakim kierunku zmierza rynek energii odnawialnej?

Co przyniesie nowy rok w kwestii OZE? Już teraz przewidywania snują eksperci, obserwując ruch i aktywność ogromnych, technologicznych producentów: Amazon, Apple, Facebook, Google, czy Microsoft. Jak podaje Greenbiz, firmy te w ciągu ostatnich kilku lat złożyły jedne z większych zamówień na energię odnawialną w USA. Zobaczmy, czego możemy się spodziewać w 2021 roku, obserwując poczynania gigantów.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Sprawiedliwość społeczna i CSR

Fair trade może dotyczyć też branży OZE, a nawet musi. Śmierć George’a Floyda, czarnoskórego obywatela z USA, wstrząsnęła całym światem nie tylko ze względu na brutalność policji, ale i poruszyła dyskusję na temat sprawiedliwości biznesu, równości pracowników i ich praw. Co to ma wspólnego z energią odnawialną? Rozwój powinien iść w każdej z dziedzin życia równolegle, dlatego Microsoft zaangażował do projektów farm solarnych lokalne przedsiębiorstwa, lokalne społeczności i mniejszości. Firma chce dotrzeć do ludzi, którym trudniej jest dostosować się do planów związanych z zeroemisyjnością.

Z kolei marka Salesforce, opublikowała raport dotyczący uwydatnienia pozytywnych skutków zakupu energii odnawialnej, podkreślając, jak wiele negatywnych skutków jest zarazem zredukowanych.

Ci, którzy zamawiają zieloną energię, chcą wiedzieć, jak zmniejszy się emisja CO2, ale i jakie warunki pracy mają zatrudnieni w firmie ludzie oraz, czy dostają uczciwe wynagrodzenie za swoją pracę. Grupa wiodących firm fotowoltaicznych i inne firmy uruchomiła inicjatywę o nazwie Renewables Forward, w ramach której zostaną opracowane konkretne kroki w celu zwiększenia różnorodności siły roboczej i integracji w całej branży.

Wielcy chcą czerpać tylko zieloną energię

Marki takie jak Google, Apple, czy Starbucks chcą za 10 lat pobierać tylko niezależną energię odnawialną. IKEA posiada już swoje farmy wiatrowe, z których polski system wytwarza jako drugi największą ilość energii z wiatru. Neutralność pod względem emisji CO2, czyste źródła energii i ochrona klimatu – to cele zarówno założone przez rząd, jak i największych potentatów technologicznych i przemysłowych,

Amazon, Facebook, Google i Microsoft chcą zoptymalizować również transport. Pomysłem jest elektryfikacja floty i zmiany w łańcuchu dostaw – na przykład składanie zamówień z bliższych lokalizacji. Giganci zobowiązali się do redukcji emisji CO2, co może być przykładem dla wielu innych mniejszych i większych firm oraz korporacji.

Przyszłość

Firmy planują osiągnąć niezależność energetyczną, montując magazyny energii. Niedługo możemy być świadkami rewolucji przemysłu, który w rozwiązania OZE zainwestuje ogromne finanse. Już teraz, osoby niezwiązane z branżą energetyczną poczyniły radykalne kroki inwestycyjne.

źródło: greenbiz.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.