W Krynicy-Zdroju otwarto wieżę widokową wśród koron drzew

Krynica-Zdrój wzbogaciła się o nową atrakcję – 19 sierpnia bieżącego roku otwarto tam ścieżkę widokową prowadzącą wśród koron drzew. To jedyna tego typu atrakcja w Polsce.

Drewniana konstrukcja o wysokości niemal 50 m, co odpowiada aż 17-piętrowemu budynkowi – powstała na szczycie stacji narciarskiej Słotwiny Arena. Lokalizacja została wybrana nieprzypadkowo: obiekt powstał wśród lasów wchodzących w skład pasma Jaworzyny Krynickiej, gdzie dominują okazałe egzemplarze buków, świerków oraz jodeł. Z wieży można również podziwiać Beskid Sądecki oraz Tatry.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Na wieżę widokową można się dostać dzięki specjalnej drewnianej ścieżce stopniowo wznoszącej się w górę wśród koron drzew. Jej łączna długość wynosi ponad 1000 m. Cały kompleks podtrzymuje 87 słupów oraz 18 wież wsporczych. Do wykonania obiektu posłużyło drewno robinii akacjowej, popularnie zwanej akacją.

Na trasie wędrówki przygotowano dodatkowe atrakcje dla zwiedzających: dzięki specjalnym instalacjom edukacyjnym będzie można zapoznać się z historią regionu oraz zdobyć wiedzę na temat okolicznej fauny i flory. Dla najmłodszych również przygotowano coś specjalnego: zjeżdżalnię o długości 60 m. Warto podkreślić, że obiekt został przystosowany dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Dodatkowym ułatwieniem są specjalne kojce znajdujące się przy wejściu na wieżę, w których na czas zwiedzania można zostawić swoje zwierzaki. Na szczyt wieży można się dostać za pomocą 6-osobowej kolejki linowej. Chętni mogą natomiast podejść pieszo utwardzoną drogą widokową. Obiekt będzie czynny całorocznie. Wieża widokowa i kolej linowa będą zamykane jedynie w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Rozpoczęcie inwestycji miało miejsce w czerwcu 2017 r. Fundusze na budowę obiektu pozyskano m.in. ze środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014–2020. Drewniana wieża widokowa została zaprojektowana i wykonana przez polskich architektów, konstruktorów i cieśli.

Krynicka wieża wśród koron drzew jest pierwszym obiektem tego typu w Polsce. Do tej pory wśród koron drzew mogliśmy spacerować w znajdującej się na terenie Słowacji Bachledovej Dolinie, 10 km od polskiej granicy.

Źródła: https://wiezawidokowa.pl/, https://pl-pl.facebook.com/wiezakrynica