Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wady i zalety klimatyzatora. Czy opłaca się go kupić?

Wady i zalety klimatyzatora. Czy opłaca się go kupić?

Klimatyzator staje się coraz powszechniej spotykanym urządzeniem w naszych domach i mieszkaniach. Często nie wyobrażamy sobie bez niego także pracy w biurze. Jakie są wady i zalety tych urządzeń? Być może pomogą ci podjąć decyzję w sprawie ich zakupu.

Reklama

Zapewni komfort termiczny nie tylko latem

Niepodważalną zaletą klimatyzatorów jest dawany przez nie komfort termiczny. Warto jednak wiedzieć, że systemy te potrafią zapewnić nie tylko przyjemną ochłodę latem, ale też grzać nasze mieszkanie lub lokal w okresach przejściowych, a w niektórych przypadkach również zimą. Tym sposobem, dzięki prawidłowemu doborowi urządzenia możemy zapewnić sobie komfort termiczny na niemal cały rok użytkowania.

Choć chłodzenie / regulacja temperatury prawdopodobnie jest pierwszą funkcją tego urządzenia, o której wielu z nas myśli, to wiele marek oferuje o wiele więcej udogodnień.

Filtracja powietrza

Jednym z nich jest możliwość oczyszczania bądź wzbogacania powietrza (na przykład poprzez uwalnianie do niego witamin). 

Funkcja oczyszczania może okazać się szczególnie ważna i dobroczynna dla osób cierpiących na alergię lub astmę. Jak wskazuje Columbus Energy, nowoczesne systemy klimatyzacji są wyposażone w filtry BIO HEPA, które zatrzymują aż 99% cząstek pyłu, kurzu i bakterii, w tym drobnoustroje.

Równie przydatną funkcją niektórych z nowszych urządzeń jest redukcja wilgoci. Pozwala ona na zwiększenie poczucia komfortu, ale też realnie wpływa na stan techniczny naszego mieszkania. 

– Wysoka wilgotność powietrza może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych oraz uszkodzeń w budynku. Klimatyzator skutecznie zapobiega tworzeniu się pleśni, grzybów i innych problemów związanych z wilgocią – czytamy na stronie Columbus Energy.

Więcej o zaletach klimatyzatorów można przeczytać w artykule poniżej:

Czy korzystanie z klimatyzatora jest drogie?

Przechodząc do wad instalowania tego rodzaju urządzeń zasilanych prądem, z pewnością wielu z nas myśli o kosztach energii elektrycznej. Te rzeczywiście mogą się zwiększyć podczas korzystania z klimatyzatora – ale nie muszą.

O to, jak konkretnie mogą zmienić się nasze rachunki, zapytaliśmy eksperta Columbus Energy.

– Wszystko zależy od mocy zainstalowanego urządzenia i od powierzchni chłodzenia. Ceny mogą oscylować wokół 800-2000 złotych za cały sezon – odpowiedział.

Przy czym doskonałym pomysłem może okazać się połączenie klimatyzatora z instalacją fotowoltaiczną. To jeden ze sposobów na to, jak nie odczuć podwyżki cen przy zainwestowaniu w klimatyzator.

– Należy zauważyć, że największą potrzebę klimatyzacji odczuwamy latem, czyli wtedy, gdy instalacje fotowoltaiczne produkują najwięcej prądu – podkreślił zapytany przez nas specjalista. – Jest to czas, kiedy panuje duże nasłonecznienie, przez co instalacje PV często generują nadwyżki prądu. Możemy je wykorzystać bezpośrednio do schłodzenia, więc klimatyzator wcale nie musi znacząco zwiększać kosztów za energię elektryczną.

Generowanie hałasu

Istotną kwestią, na którą należy zwrócić uwagę przy wyborze urządzenia, jest poziom generowanego przez nie hałasu. Jest to czynnik, który pomimo zapewnienia komfortu termicznego może wpłynąć na obniżenie naszej możliwości wypoczynku.

Nowoczesne urządzenia powinny uwzględnić ten czynnik i spełnić nasze wymagania. Warto jednak zwrócić na to uwagę i sprawdzić przed zakupem, a tym bardziej montażem sprzętu.

Czy klimatyzator jest eko?

Nie można się oszukiwać – klimatyzator, jak każde urządzenie elektroniczne, wywiera wpływ na środowisko. Aby był on jak najmniejszy, zalecamy przyjrzeć się sprzętowi, który został wyposażony w czynnik R32. To substancja o stosunkowo niskim potencjale tworzenia efektu cieplarnianego (GWP) w porównaniu do innych czynników chłodniczych.

Sprawdź, jak prawidłowo dobrać moc klimatyzatora:

Źródła: Columbus Energy, shopklima.pl

Fot.: pramote-polyamates-images/canva.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.