Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Waterdrop i Plastic Bank łączą siły na rzecz oceanów

ocean

Waterdrop i Plastic Bank łączą siły na rzecz oceanów

Obecnie w oceanach i morzach naszej planety pływa już ponad 150 milionów ton plastikowych odpadów, a liczba ta z każdym rokiem zwiększa się o kolejne 12 milionów ton. Naukowcy alarmują, że do 2050 roku łączna waga plastikowych śmieci zanieczyszczających światowe wody przekroczy łączną wagę pływających w nich ryb. Czy możemy coś z tym zrobić?

Reklama

Skąd tyle plastiku?

Specjaliści jako dwa główne źródła zanieczyszczenia wód morskich plastikiem wymieniają nieprawidłowe gospodarowanie odpadami oraz umieszczanie plastikowego tworzywa we wszystkich produktach.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z zanieczyszczeniem makroplastikiem, czyli odpadami widocznymi gołym okiem, np. butelkami i opakowaniami plastikowymi, porzuconymi sieciami rybackimi, oponami, czy elementami styropianowymi. Należy podkreślić, że same butelki i opakowania stanowią ok. 49% wszystkich odpadów dryfujących w oceanach. 

Natomiast nieetyczna produkcja prowadzi do zanieczyszczenia oceanów mikroplastikiem, czyli cząsteczkami o rozmiarze mniejszym niż 5 mm. Są one zawarte w kosmetykach, np. peelingach, czy kolorowych kosmetykach do makijażu, a także we włóknach niektórych tkanin. Mikroplastik przedostaje się przez systemy filtrujące w oczyszczalniach, skąd trafia do mórz i oceanów. A stamtąd już prosta droga, aby znaleźć się w organizmach zwierząt i roślin. 

Czy możemy temu przeciwdziałać?

Warto pamiętać, że nasze codzienne wybory mają duże znaczenie. Jako konsumenci, możemy wpływać na sposoby produkcji i stosowane materiały poprzez decyzje zakupowe. 

Podchodźmy świadomie do zakupów. Uważnie czytajmy metki i etykiety na produktach, decydujmy się na ubrania bez poliestru w składzie, czy kosmetyki bez plastikowych drobinek. Zapobiegnie to przedostawaniu się kolejnych cząsteczek mikroplastiku do światowych wód. Zrezygnujmy też z plastikowych butelek i słomek na rzecz butelki wielorazowej, czy metalowej słomki. Wybierajmy produkty dobrej jakości, które pozostaną z nami jak najdłużej.

Drink More Water, drop plastic

Marka Waterdrop połączyła siły z organizacją ekologiczną Plastic Bank i zaprasza swoich klientów do udziału w wyjątkowej akcji. Począwszy od 17 grudnia, za każde zakupione opakowanie 12 mikrodrinków, Waterdrop we współpracy z Plastic Bank wyciągnie z oceanu plastikową butelkę. Akcja wspierać będzie nie tylko ochronę przyrody, ale też lokalne społeczności na Filipinach, Haiti i w Indonezji, gdzie odbywają się zbiórki.

Do akcji można dołączyć kupując opakowanie dwunastu kostek dowolnego smaku mikrodrinków w sklepie Waterdrop. Na stronie internetowej odwiedzający znajdą także film związany z kampanią i pomysły na działania prośrodowiskowe, które może podjąć każdy z nas. Dodatkowo, za każde udostępnienie filmu, Waterdrop usunie ze środowiska kolejną butelkę – każde kliknięcie ma znaczenie!

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.