1200x628 4
Reklama

Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Waterdrop i Plastic Bank łączą siły na rzecz oceanów

ocean

Waterdrop i Plastic Bank łączą siły na rzecz oceanów

Obecnie w oceanach i morzach naszej planety pływa już ponad 150 milionów ton plastikowych odpadów, a liczba ta z każdym rokiem zwiększa się o kolejne 12 milionów ton. Naukowcy alarmują, że do 2050 roku łączna waga plastikowych śmieci zanieczyszczających światowe wody przekroczy łączną wagę pływających w nich ryb. Czy możemy coś z tym zrobić?

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Skąd tyle plastiku?

Specjaliści jako dwa główne źródła zanieczyszczenia wód morskich plastikiem wymieniają nieprawidłowe gospodarowanie odpadami oraz umieszczanie plastikowego tworzywa we wszystkich produktach.

W pierwszym przypadku mamy do czynienia z zanieczyszczeniem makroplastikiem, czyli odpadami widocznymi gołym okiem, np. butelkami i opakowaniami plastikowymi, porzuconymi sieciami rybackimi, oponami, czy elementami styropianowymi. Należy podkreślić, że same butelki i opakowania stanowią ok. 49% wszystkich odpadów dryfujących w oceanach. 

Natomiast nieetyczna produkcja prowadzi do zanieczyszczenia oceanów mikroplastikiem, czyli cząsteczkami o rozmiarze mniejszym niż 5 mm. Są one zawarte w kosmetykach, np. peelingach, czy kolorowych kosmetykach do makijażu, a także we włóknach niektórych tkanin. Mikroplastik przedostaje się przez systemy filtrujące w oczyszczalniach, skąd trafia do mórz i oceanów. A stamtąd już prosta droga, aby znaleźć się w organizmach zwierząt i roślin. 

Czy możemy temu przeciwdziałać?

Warto pamiętać, że nasze codzienne wybory mają duże znaczenie. Jako konsumenci, możemy wpływać na sposoby produkcji i stosowane materiały poprzez decyzje zakupowe. 

Podchodźmy świadomie do zakupów. Uważnie czytajmy metki i etykiety na produktach, decydujmy się na ubrania bez poliestru w składzie, czy kosmetyki bez plastikowych drobinek. Zapobiegnie to przedostawaniu się kolejnych cząsteczek mikroplastiku do światowych wód. Zrezygnujmy też z plastikowych butelek i słomek na rzecz butelki wielorazowej, czy metalowej słomki. Wybierajmy produkty dobrej jakości, które pozostaną z nami jak najdłużej.

Drink More Water, drop plastic

Marka Waterdrop połączyła siły z organizacją ekologiczną Plastic Bank i zaprasza swoich klientów do udziału w wyjątkowej akcji. Począwszy od 17 grudnia, za każde zakupione opakowanie 12 mikrodrinków, Waterdrop we współpracy z Plastic Bank wyciągnie z oceanu plastikową butelkę. Akcja wspierać będzie nie tylko ochronę przyrody, ale też lokalne społeczności na Filipinach, Haiti i w Indonezji, gdzie odbywają się zbiórki.

Do akcji można dołączyć kupując opakowanie dwunastu kostek dowolnego smaku mikrodrinków w sklepie Waterdrop. Na stronie internetowej odwiedzający znajdą także film związany z kampanią i pomysły na działania prośrodowiskowe, które może podjąć każdy z nas. Dodatkowo, za każde udostępnienie filmu, Waterdrop usunie ze środowiska kolejną butelkę – każde kliknięcie ma znaczenie!

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.