Wegetariańskie poniedziałki w szkołach? Takie rzeczy tylko w USA

Wegetariańskie poniedziałki w szkołach? Takie rzeczy tylko w USA

Burmistrz Nowego Jorku Bill de Blasio wprowadził nowy program posiłków w szkołach, od jesieni wszystkie publiczne placówki będą miały „Bezmięsne poniedziałki”. Wegetariańskie posiłki zostały przetestowane w pilotażowym programie w 15 szkołach na Brooklinie, teraz nowe menu zostanie rozszerzone na całe miasto.

Nie tylko zdrowie

Według de Blasio wprowadzenie wegetariańskiego menu ma nie tylko walor zdrowotny, ale i środowiskowy. „Zmniejszenie ilości mięsa wpłynie na poprawę zdrowia nowojorczyków i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych”, czytamy w oświadczeniu de Blasio. „Rozwijamy bezmięsny poniedziałek do wszystkich szkół publicznych, by nasz lunch i planeta były zielone”.

Badania pokazują, że dieta oparta na roślinach wiąże się z niższym ryzykiem otyłości, nadciśnienia, chorób serca, cukrzycy typu 2 i raka, które są zmorą dzisiejszych czasów. Zmniejszenie światowej konsumpcji mięsa jest także dobre dla planety,9 ponieważ produkcja produktów zwierzęcych generuje aż 78% całkowitej emisji gazów cieplarnianych związanych z wytwarzaniem żywności.

Bezmięsne poniedziałki nie dla każdego

Nie wszyscy popierają jednak takie pomysły. W 2012 r. Departament Rolnictwa Stanów Zjednoczonych wezwał swoich pracowników do bezmięsnego poniedziałku, ale szybko musiał z tego zrezygnować.Zrzeszenie producentów wołowiny oskarżyło ich bowiem o brak wsparcia i preferencyjne traktowanie innych sektorów rolnictwa. Co więcej grupa producentów żywności pochodzenia zwierzęcego kwestionowała wszelkie korzyści związane z jedzeniem mniejszej ilości mięsa, mówiąc, że mięso jest bogate w składniki odżywcze, a produkcja wołowiny stała się dużo bardziej ekologiczna.

źródło: cnn.com Foto: Flickr

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.