Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wenezuela straciła swój ostatni lodowiec. Skurczył się o połowę w ciągu pięciu lat

Wenezuela straciła swój ostatni lodowiec. Skurczył się o połowę w ciągu pięciu lat

Wenezuela straciła swój ostatni lodowiec. Skurczył się o połowę w ciągu pięciu lat

Lodowiec Humboldta w wenezuelskich Andach, znany też jako La Corona, stopniał do tego stopnia, że naukowcy zmienili jego kwalifikację na pole lodowe. Tym samym Wenezuela straciła ostatni ze swoich sześciu lodowców. Jest to pierwszy kraj we współczesnej historii, w którym wydarzyło się coś takiego.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Z Wenezueli zniknęły wszystkie lodowce

Ostatnia ekspedycja badawcza na lodowiec Humboldta odbyła się w 2019 roku. Od tamtego czasu naukowcy mieli utrudniony wstęp na ten teren w związku z komplikacjami politycznymi. Pięć lat temu La Corona miała 4 ha powierzchni i według obliczeń z tamtego okresu miała przetrwać do następnej dekady. Jednak w grudniu 2023 roku badacze odzyskali możliwość wstępu na lodowiec i odkryli przerażający fakt: formacja straciła połowę swojej powierzchni i aktualnie ma mniej niż 2 ha. Potrzebna więc była zmiana klasyfikacji z lodowca na pole lodowe.

W wenezuelskiej części Andów znajdowało się w sumie sześć lodowców. Pięć z nich stopniało przed 2011 rokiem. Lodowiec Humboldta przetrwał jako ostatni. Można było spotkać go w pobliżu drugiej najwyższej góry kraju, Pico Humboldt, na wysokości powyżej 5000 m n.p.m. W historii świata dochodziło już do sytuacji, w których państwa traciły wszystkie lodowce na swoim terenie. Ostatni raz miało to miejsce kilka dekad temu, gdy zaczęły znikać lodowce powstałe na skutek małej epoki lodowcowej zakończonej pod koniec XIX wieku. Wenezuela jest jednak jedynym krajem, gdzie wydarzyło się to w czasach współczesnych.

Ostatni lodowiec w wenezuelskich Andach wkrótce całkowicie stopnieje

Rząd Wenezueli podjął w marcu 2024 roku desperackie kroki w celu zatrzymania lodowca – La Corona została przykryta plastikowym “kocem”, który ma zatrzymać temperaturę. Badacze jednak przyznają, że nie powstrzyma to dalszego topnienia.

– Lodowiec Humboldta nie ma strefy akumulacji i aktualnie tylko traci powierzchnię, brak tu perspektyw na nabieranie masy czy ekspansję – mówi w rozmowie z “The Guardian” Luis Daniel Llambi, ekolog z organizacji Adaptation an Altitude, która ma na celu adaptację do zmian klimatu w Andach. – To niezwykle smutne wydarzenie dla naszego kraju, ale też jedyny w swoim rodzaju moment w naszej historii, który daje możliwość zakomunikowania prawdziwości i bezpośredniości skutków zmian klimatu.

Przyspieszenia tempa topnienia La Corony może być spowodowane El Nino. Występujący co kilka lat fenomen polega na utrzymywaniu się wyjątkowo wysokiej temperatury wody w strefie równikowej Pacyfiku. El Nino ma wpływ na temperatury na całym świecie, ostatnie wystąpienie tego zjawiska rozpoczęło się w kwietniu ubiegłego roku i trwa do dzisiaj, jednak według synoptyków powoli dobiega końca.

– Utrata wszystkich lodowców przez Wenezuelę symbolizuje zmiany, których możemy się spodziewać w całej ziemskiej kriosferze (ogół niezanikającego lodu na Ziemi – przyp. ŚwiatOZE.pl) na skutek postępujących zmian klimatu – mówi Luis Daniel Llambi.

– Czytaj także: Najsłynniejszy lodowiec w Chile gwałtownie topnieje. Władze zamknęły dostęp dla turystów

Źródło: theguardian.com

Fot. Hendrick Sanchez (CC BY-SA 3.0)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.