Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Otwarto energooszczędną stację paliw. Może zaoszczędzić nawet 80% prądu

Otwarto energooszczędną stację paliw. Może zaoszczędzić nawet 80% prądu

Otwarto energooszczędną stację paliw. Może zaoszczędzić nawet 80% prądu

Kolejne energooszczędne stacje, MOP Chomentowo Wschód i Zachód działają już przy trasie ekspresowej S61. Obiekty wyposażone są w instalacje fotowoltaiczne oraz innowacyjny system, pozwalający na odzysk ciepła z urządzeń chłodniczych i magazynowanie energii. Rozwiązanie pozwala zaoszczędzić do 80% energii, niezbędnej do funkcjonowania stacji. Do końca roku w sieci koncernu działać będzie łącznie dziesięć takich obiektów.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Kogeneracja na nowej stacji paliw. Ile energii pozwoli zaoszczędzić?

Zasilany energią słoneczną system do jednoczesnej produkcji ciepła i chłodu pozwala na odzyskanie energii cieplnej, która jest następnie wykorzystywana między innymi do podgrzewania wody w łazienkach i myjni oraz wspomagania pracy klimatyzacji i kurtyn powietrznych. Dzięki temu stacje są niemal samowystarczalne, pobierając z sieci niewielkie ilości dodatkowej energii, głównie nocą. Technologia ta w skali roku pozwala ograniczyć zużycie energii elektrycznej nawet o nawet 135 MWh w przypadku standardowej stacji i o 350 MWh w przypadku MOP.

– Pierwszą instalację kogeneracyjną uruchomiliśmy pod koniec 2022 roku na stacji paliw w Bydgoszczy. Jej zastosowanie przyniosło znakomite rezultaty, dlatego podjęliśmy decyzję o budowie kolejnych i rozpoczęciu pilotażowego programu, który obejmie łącznie dziesięć stacji. To nie tylko najnowocześniejsze, ale i przyjazne środowisku obiekty, maksymalnie wykorzystujące energię odnawialną, a dzięki temu prawie w całości samowystarczalne. Już teraz kogeneracja umożliwia pięciokrotną redukcję zużycia energii elektrycznej. Cieszę się, że nasze inwestycje są nie tylko energooszczędne, ale również redukują nasz wpływ na środowisko – wyjaśnia Łukasz Chmielewski, kierownik Zespołu Realizacji Inwestycji dla Nowych Stacji Paliw i MOP Orlen.

Nowoczesna technologia na MOP Chomentowo

Energia wytwarzana za pomocą instalacji fotowoltaicznej jest przetwarzana przez agregaty kogeneracyjne niemal w całości na ciepło i chłód, których nadwyżki są magazynowane w zbiornikach buforowych i wykorzystywane nocą. Urządzenia chłodnicze w budynku stacji nie generują hałasu, ponieważ produkcja chłodu i ciepła odbywa się w umieszczonych na dachu agregatach kogeneracyjnych.

Stacje wyposażone są także w zdalny, predykcyjny system monitorowania instalacji, automatycznie informujący serwis o potencjalnych awariach. Na MOP Chomentowo Wschód i Zachód zastosowano system wyposażony w 8 agregatów kogeneracyjnych, z zapasem mocy, pozwalającym na nieprzerwaną pracę w przypadku wyłączenia nawet 2 urządzeń.

Zastosowany na wybranych stacjach i chroniony licznymi patentami, kogeneracyjny system IGLOO MultiEnergy to projekt polskich inżynierów, w całości powstający w kraju. Zasilane energią z dużej instalacji fotowoltaicznej agregaty są hybrydą powietrzno-gruntowej pompy ciepła i chillera chłodniczego.

Wielkoskalowe, kogeneracyjne instalacje zastosowano na autostradowych stacjach paliw, tzw. MOP (Miejsce Obsługi Podróżnych). Pierwszy taki obiekt to MOP Wola Korycka, przy drodze ekspresowej S17 Warszawa-Lublin. Stacje paliw Orlen z systemem kogeneracji działają również w Krakowie, Środzie Śląskiej, Rawie Mazowieckiej oraz Bydgoszczy. Do końca roku zostaną uruchomione kolejne trzy punkty: w Pruszkowie, Warszawie i Siedlcach. Docelowo pozwoli to obniżyć zużycie energii elektrycznej o 1,9 GWh w skali roku.

– Czytaj także: Orlen zbuduje w Polsce 16 stacji ładowania wodorem. Dostał na to pieniądze z UE

Źródło: informacja prasowa – Orlen

Fot. Orlen

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.