Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wiata fotowoltaiczna – produkuje energię i chroni samochód

Wiata fotowoltaiczna – produkuje energię i chroni samochód

Panele fotowoltaiczne na dachach czy na gruncie to widok, do którego już już przywykliśmy. Co zrobić jednak, gdy dach jest niedostępny a na działce brakuje Ci miejsca? Ciekawą alternatywą mogą być carporty i wiaty fotowoltaiczne. To rozwiązanie idealne dla posiadaczy samochodów elektrycznych.

Reklama

Wiata czy carport fotowoltaiczny – czym się różnią?

Oba pojęcia są do siebie zbliżone i w zasadzie w ostatnim czasie używa się ich wymiennie. Carport czy wiata fotowoltaiczna to konstrukcja, która jest jednocześnie zadaszeniem miejsca parkingowego, jak instalacją produkującą energię z paneli słonecznych. Chroni samochód przed deszczem, śniegiem, a także przed nadmiernym nagrzewaniem przez promienie słoneczne. 

Wiata fotowoltaiczna często jest wykorzystywana również w innych celach, nie tylko miejsca dla samochodu. 

Konstrukcje te są oferowane w wersji aluminiowej lub stalowej. Mogą także zostać pomalowane na kolor, jaki będzie życzył sobie klient. Jakiej wielkości są wiaty fotowoltaiczne?

Jakie wymiary ma wiata fotowoltaiczna?

Wiata fotowoltaiczna występuje najczęściej jako konstrukcja pojedyncza lub dwustanowiskowa. Jakie ma wymiary? W przypadku wiaty na jedno auto jest to 4,2 m szerokości, 5,44 m głębokości i wysokości od 2,3 m do 2,7 m (w najwyższym punkcie). Taki rozmiar wiaty pozwala na zaparkowanie pod jej zadaszeniem także innych pojazdów np. rowera, hulajnogi czy skutera.

Kanał: Zrób to sam

Czy potrzebne jest pozwolenie na budowę wiaty fotowoltaicznej?

Tak jak w przypadku innych konstrukcji obowiązuje ją prawo budowlane. Czy na montaż wiaty potrzeba zezwolenia? W tym przypadku trzeba odwołać się do przepisów. Mówią one o tym, że jeżeli nasza budowa ma ponad 35 m2 powierzchni zezwolenie jest wymagane. W takim razie w zależności od rozmiarów wiaty fotowoltaicznej odpowiednia zgoda będzie potrzebna.

Źródło: tauron.pl

Fot: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.