Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Wiemy, gdzie powstanie pierwszy w Polsce las społeczny. Lasy Państwowe podały również termin

Wiemy, gdzie powstanie pierwszy w Polsce las społeczny. Lasy Państwowe podały również termin

Wiemy, gdzie powstanie pierwszy w Polsce las społeczny. Lasy Państwowe podały również termin

Idea lasu społecznego pojawiła się w komunikatach Ministerstwa Klimatu i Środowiska kilka tygodni temu. Teraz wiemy, gdzie najprawdopodobniej powstanie pierwszy tego typu obszar. Czym mają być lasy społeczne i jakie funkcję będą pełnić? Ile powstanie ich w całej Polsce? Gdzie będzie mieścił się pierwszy las społeczny?

Reklama

Czym są lasy społeczne?

Ideę lasów społecznych MKiŚ zaprezentował pod koniec lipca bieżącego roku. Jest to jeden z filarów reformy Lasów Państwowych, który ma przyczynić się do zmiany sposobu zarządzania lasami przez tę instytucję. O co dokładnie chodzi? Lasy społeczne mają mieścić się głównie w sąsiedztwie większych polskich miast i być objęte ograniczoną wycinką lub całkowicie spod niej wyjęte. Dzięki temu będą pełnić funkcje turystyczne i rekreacyjne dla mieszkańców metropolii.

– W ustawie o lasach mamy opisane funkcje lasów: gospodarczą, przyrodniczą i społeczną. Funkcję gospodarczą bardzo rozwinięto. Przyrodniczą w dużej mierze wypełniają parki narodowe. W zakresie funkcji społecznej – mamy ogromne pole do popisu. Te lasy mają pełnić ważną rolę z punktu widzenia rekreacji, kontaktu z przyrodą, ale także rozwijać ideę zielonych pierścieni wokół dużych miast – mówił wiceminister klimatu i środowiska, Mikołaj Dorożała.

Resort utworzył nawet wstępną mapę tego typu obszarów, które zgodnie z pierwotnym założeniem miałyby pojawić się wokół Warszawy, Krakowa, Trójmiasta, Wrocławia, Łodzi, Poznania, Katowic, Bydgoszczy, Torunia, Szczecina, Kielc i Bielska-Białej. Punktem wyjścia dla tych lokalizacji była tzw. mapa lasów spornych, a więc obszarów, w których w minionych latach lokalne społeczności i aktywiści mocno sprzeciwiali się wycinkom.

Gdzie powstanie pierwszy w Polsce las społeczny?

Kilka tygodni po zaprezentowaniu ogólnej koncepcji przyszła pora na konkretne działania. W ubiegłym tygodniu rozpoczęły się konsultacje społeczne związane z utworzeniem pierwszego w Polsce lasu społecznego. Miałby on mieścić się w pobliżu Poznania, na terenie nadleśnictw Łopuchówko, Babki i Konstantynowo.

– Lasy społeczne to lasy, które będą miały wiodącą funkcję właśnie społeczną, czyli przeznaczoną dla mieszkańców pod kątem rekreacji. My musimy to wszystko najpierw przedyskutować, ponieważ jest to kwestia modyfikacji gospodarki leśnej, ale mamy wspólny cel jak najlepszego zadbania o tereny zielone i to nie tylko z perspektywy dnia jutrzejszego, ale też z perspektywy przyszłych pokoleń – mówiła Wojewoda Wielkopolska Agata Sobczyk.

Oprócz konsultacji w Poznaniu powołano również Lokalny Zespół ds. Lasów Społecznych, który przez najbliższe dwa miesiące ma pracować nad dokładną koncepcją gospodarki leśnej wokół stolicy Wielkopolski i wyznaczeniem szczegółowych obszarów, gdzie miałyby się mieścić lasy społeczne.

– Liczymy, że przynajmniej między 10 a 20 proc. powierzchni lasów wokół Poznania przeznaczymy na lasy społeczne. Tam drastycznie zmienimy naszą gospodarkę – mówi dyrektor Regionalnej Dyrekcji LP w Poznaniu Wiesław Krzewina. – Samorządy, leśnicy, eksperci i badacze będą pracować przez najbliższe dwa miesiące, aby zaprojektować w przestrzeni lasy o szczególnych funkcjach dla społeczeństwa – dodaje.

W ocenie Krzewiny w przeciągu najbliższych dwóch-trzech tygodni pierwsze projekty lokalizacji powinny być gotowe. Jeżeli akceptacja ze strony ministerstwa będzie odpowiednio szybka, las społeczny wokół Poznania może zostać oficjalnie otwarty jeszcze w listopadzie tego roku.

– Czytaj także: Dla nich potwór z Loch Ness istnieje. Jest nim elektrownia

Źródła: portalsamorzadowy.pl, wiadomosci.radiozet.pl, codziennypoznan.pl, oko.press

Fot. Canva (RAVENA LAGES, Dariusz Sroka)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.